Jaka jest przyczyna obumarcia ciąży?

Witam,
mam 37 lat, po 14 latach starań zaszłam w ciążę dzięki inseminacji, w klinice cały czas ciąża przebiegała bez problemów, zrobione było badanie Echo serca płodu, wyszło prawidłowo, przezierność karkowa prawidłowa, wszystko było w jak najlepszym porządku, w 28 tygodniu łożysko się odkleiło, dziecko urodziło się martwe po wywołaniu porodu.
Lekarz poradził zrobić badanie genetyczne płodu, wynik wyszedł trisomia 13 - Zespół Patau, zrobiona została sekcja dziecka, żadnych nieprawidłowości w budowie dziecka nie wykryto, mój kariotyp to kariotyp mozaikowy z trzema liniami komórkowymi - linia z 45xw 8%, linia z 47 xxx w 4% oraz linia 46xx w pozostałych 88% komórek.
Nic z tych badań nie rozumiem, czy dziecko było zdrowe i jaka była przyczyna tej tragedii?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bardzo mi przykro z powodu Pani straty.

Fakt, że ma Pani kariotyp mozaikowy, nie miał wpływu na to, że dziecko miało trisomię 13, może natomiast powodować zwiększone ryzyko poronień w kolejnych ciążach oraz pewne ryzyko wystąpienia zespołu Turnera u dziecka. Jeśli u Pani męża nie wykryto żadnych aberracji chormosomalnych, to jestem przekonana, że mają Państwo bardzo duże szanse na doczekanie się zdrowego dziecka.

Zespół Patau (trisomia 13) to wada genetyczna polegająca na tym, że dziecko ma o jeden chromosom za dużo w 13 parze. Prawidłowo mamy 23 pary chromosomów, w każdej parze jeden chromosom dziedziczony jest od matki, a drugi od ojca. Czasem, w wyniku nieprawidłowych podziałów komórkowych, komórka jajowa lub plemnik zawiera nie 1, lecz 2 chromosomy w którejś parze. W rezultacie w wyniku połączenia z drugą gametą podczas zapłodnienia, u tak poczętego dziecka wystąpi tzw. trisomia.
Jeśli dotyczy to chromosomu 13, to u dziecka powstanie szereg wad, prowadzących do śmierci albo jeszcze wewnątrz macicy, albo krótko po urodzeniu. Bardzo rzadko zdarza się, że dziecko z tym zespołem nie wykazuje żadnych wyraźnych wad już w badaniu USG podczas ciąży.

Powinna Pani udać się (najlepiej wraz z mężem) do poradni genetycznej, tam specjalista udzieli szczegółowych odpowiedzi na wszystkie Państwa pytania, tak, aby nie obawiali się Państwo wznowić starań o ciążę. Pani lekarz ginekolog skieruje Państwa do takiej poradni, proszę z nim o tym koniecznie porozmawiać.

Przedwczesne odklejenie łożyska jest natomiast związane z różnymi patologiami związanymi nie z dzieckiem, lecz matką. Może ono być skutkiem urazu (doznanego np. w wypadku samochodowym lub pod wpływem upadku), nadciśnienia tętniczego lub nie mieć wyraźnej przyczyny.

Pozdrawiam ciepło!