Jaka jest przyczyna palącego bólu w klatce piersiowej?

 Jestem dziewczyną, mam 16 lat i martwi mnie ból w klatce piersiowej. A wygląda on tak: czuje jakby mi ktoś tam ognisko rozpalił i jest taki dziwny ból, kłuje i pali. Przy tym mam duszności i zawroty głowy. Żadnego wysiłku fizycznego nie było, nie ćwiczyłam nie biegałam tylko siedziałam albo leżałam. Taki ból miałam już kilka razy. Trwa on ok. 10 minut. Co to może być? Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!
Ból w klatce piersiowej może być objawem wielu chorób. Zwykle uważa się, że dolegliwości związane są z chorobą serca, ale ze względu na Twój młody wiek bardziej prawdopodobne są choroby innych układów.
Jako że Twój opis nie jest charakterystyczny dla żadnej jednostki chorobowej, trudno ocenić co może być przyczyną bólu. Do najczęstszych zalicza się refluks żołądkowo-przełykowy, nerwicę. Do postawienia ostatecznego rozpoznania konieczna jest jednak wizyta u lekarza rodzinnego lub u pediatry (lekarza, który Ciebie prowadzi). W trakcie wizyty lekarz wypyta Cię dokładnie o charakter bólu, sytuacje, kiedy się pojawia, kiedy ustępuje. W celu wykluczenia patologii w obrębie serca najprawdopodobniej będziesz miała wykonane EKG. Na tej podstawie będzie można ustalić przyczynę Twoich dolegliwości.
Pozdrawiam.