Jaka jest przyczyna powiększenia węzłów chłonnych u alergika?

Witam. Mój syn jest alergikiem. Przyjmuje aerius i singulair i avamys. Choruje także na zapalenia krtani. Ostatnie miało miejsce ok 20maja, najpierw rano katar a w nocy atak zapalenia . Następnie po tygodniu pojawił się kaszel. W badaniu osłuchowo czysto, widoczna wydzielina z nosa spływająca po tylnej ścianie gardła. Po kilku dniach powiększyły się węzły chłonne dwa za uchem po prawej stronie oraz na szyi jeden malutki po tej samej stronie, oraz mały po lewej za uchem. Włączyliśmy ze względu na kaszel azitrolek. Węzły lekko się przesuwaja, są raczej aktualnie nie bolesne. Gdy się pojawiły bolały bo gdy ich dotykałam syna bolało trochę. Syn ma 3.5 roku. Węzły nie przekraczają 2cm. Najmniejszy ma ok 0.5cm najwiekszy ok 1.5cm. Poza tym od dłuższego czasu poci się w nocy. Nie jest to pocenie całego ciała tylko np. Samej głowy i to po stronie na której leży na poduszce. Np. Gdy leży na plecach to mokre są plecy i glowka, gdy przeloze go na bok główka z boku.... Fakt że mieszkamy na poddaszu i mamy bardzo ciepło, teraz latem nawet 27stopni, zima 23-25. Wracając do węzłów - aktualnie nie bolą, są sprężyste w dotyku, mało ruchome za uszami, na szyi mocno ruchomy. Po antybiotyku kaszel i katar ustąpił. Czy ta infekcja może być przyczyną powiększenia węzłów ? Może to po tym zapaleniu krtani lub efekt alergii bądź leków przeciwalergicznych? Odkad syn poszedł do przedszkola także często choruje, przy dwóch infekcjach miał powiększone już węzły które po ok 2 miesiącach wróciły do normy. Ostatnia infekcja z antybiotykiem była w marcu. Może po prostu węzły nie mają czasu dobrze się "zregenerować" i przy kolejnej infekcji powiększają się szybciej i bardziej ?

Z Pani opisu najbardziej prawdopodobną przyczyną jest powiększenie węzłów chłonnych po przebytej infekcji i powinno to z czasem ustąpić. Alergia też może wpływać na powiększenie węzłów chłonnych. Jednak bez badania lekarskiego nie mogę tego stwierdzić z pewnością. Jeśli będzie się to nadal utrzymywać proszę udać się do pediatry.