Jaka jest przyczyna powstawania aft?

Jak wyleczyć afty? Jaka jest przyczyna powstawania aft?

Afty to infekcje grzybiczne wywołane na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej. Jeżeli już się pojawiają należy je leczyć specjalnymi środkami jak Aftin. Zapobieganie im polega na spożywaniu mytej, czystej żywności oraz dbałości o odpowiedni poziom naturalnej mikroflory organizmu przez spożywanie produktów zawierających probiotyki jak mleczne napoje fermentowane (kefir, zsiadłe mleko, jogurt probiotyczny) czy kiszonki (kiszona kapusta, ogórki). Przy poważnych problemach z nawracającymi aftami warto rozważyć zastosowanie preparatu farmaceutycznego z probiotykami.

Przyczyny powstawania aft są różne - od spadku odporności, przez niewłaściwą higienę jamy ustnej, po alergie etc.
W przypadku pojedynczych, niewielkich zmian na błonie śluzowej mogą zaniknąć samoistnie. Można stosować preparaty dostępne w aptece bez recepty.
Dobrze jednak udać się do gabinetu stomatologicznego - szczególnie, gdy będą nawracać.