Jaka jest przyczyna spóźniającego się okresu?

Witam.

Mam 25 lat i problemy z regularnością cyklów. Przez ostatnie 4 miesiące spóźniał mi się okres o około 2 tygodnie. Najpierw usprawiedliwiałam to stresem, potem zmianą klimatu. Niestety przez ostatnie 2 miesiące nie było przyczyn dla których mógłby mi się okres opóźniać, więc poszłam do lekarza. USG nie wykazało żadnych niepokojących zmian (badanie było przeprowadzane tuż przed owulacją). Zrobiłam badania prolaktyny i Crp - w normie.

Poszłam po raz kolejny do lekarza na USG (tydzień po pierwszej wizycie) - pęcherzyk pękł, nie ma żadnych torbieli. Moje pytanie brzmi - co może być przyczyną spóźniającego się po raz kolejny okresu skoro wg lekarza wszystko powinno być ok? Robiłam test ciążowy w 14 dni po terminie owulacji (dzień przed terminem spodziewanej miesiączki) - wynik był negatywny.

Dodam, że zawsze mam dość bolesny PMS, który trwa około tygodnia (choć nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie). W tym cyklu zaczął się on troszkę szybciej ale już przeszedł. Jakie badania powinnam wykonać, by dowiedzieć się co mi jest? Czy możliwe, że po prostu wydłużył mi się cykl? Do niedawna był on regularny, trwał 32 dni. Zawsze mogłam przewidzieć datę miesiączki, bo PMS przychodził "ostrzegawczo". Teraz nie mam pojęcia co się dzieje.

Nie wiem czy istotny jest też fakt, że zawsze w terminie owulacji mam plamienia - lekarz powiedział, że to normalne. W tym cyklu plamienia owulacyjne były w 16 dniu cyklu (czyli jakby 'terminowo').Czy powinnam może zmienić lekarza ?(choć cieszy się on dobrą opinią, no i oczywiście chodzę do niego prywatnie). Proszę o pomoc.

Witam serdecznie.

Plamienia w okresie okołoowulacyjnym nie są niczym niepokojącym. Jeżeli o to chodzi to nie ma Pani powodów do zmartwień.

Natomiast na podstawie badań, które Pani wykonała nie można określić co jest przyczyną nieregularności cykli. Być może należy wykonać dodatkowe badania hormonalne. Musi Pani o tym porozmawiać z prowadzącym ginekologiem. Ale również może być sytuacja taka, że nie uda się ustalić co jest przyczyną nieregularności cykli.
Pozdrawiam