Jaka jest rola błonnika w diecie?

Witam :) Jestem dziewczyną i mam 16 lat. Moja waga to 62 kg przy wzroście 169 cm. Bardzo chciałabym schudnąć z racji tego, że idę do nowej szkoły. Nie mam niestety samozaparcia i diety nie przynoszą zamierzonych sukcesów. Do sportu też nie jestem przekonana - kiedyś biegałam na zawodach sportowych na długich dystansach. Jedyne, co teraz mam, to grube łydki, których nie mogę się pozbyć. Teraz gram w siatkówkę, ale ona niewiele daje. Chętnie poszłabym na basen, ale wstydzę się pokazywać się w stroju. Słyszałam, że pomocny w diecie moze być błonnik. Czy jeśli spożywałabym preparat z błonnikiem, taki do kupienia w aptece, to schudłabym? Oczywiście chcę ograniczyć słodycze. Pytanie tylko, czy to rzeczywiście coś daje i czy nie jest szkodliwe?

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 21,7 i znajduje się poniżej 75 centyla na siatkach centylowych, co oznacza, że Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie powinnaś się odchudzać, zwłaszcza, że jesteś w wieku dorastania, w którym organizm jest szczegołnie wrażliwy na niedobory pokarmowe. Odżywiaj się zdrowo, nie przejadaj, unikaj słodyczy i innych ,,bomb kalorycznych''. Powinnaś koniecznie przekonać się do sportu, bowiem ruch to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia. Na basen zazwyczaj nie chodzi się oglądać innych, więc spóbuj się przełamać.

Jeśli chodzi o błonnik zwany włóknem roślinnym, to jest on naturalnym wielocukrem złożonym występującym w warzywach, owocach i produktach zbożowych. Organizm człowieka nie trawi błonnika, dzięki czemu przechodzi przez cały przewód pokarmowy przyspieszając przesuwanie treści pokarmowej i ułatwiając wypróżnianie, co jest niezwykle istotne przy zaparciach.  Błonnik zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, ponieważ w trakcie swej wędrówki przez przewód pokarmowy chłonie różne toksyny. Obniża ponadto poziom cholesterolu we krwi oraz ułatwia utrzymanie stabilnego poziomu cukru. Osoby, które jedzą pokarmy bogate w błonnik rzadziej zapadają na choroby serca, cukrzycę i otyłość.
Zalecane spozycie błonnika to przynajmniej 20-40g dziennie.

Błonnik ma zdolność do wiązania dużych ilości wody, dzięki czemu pęcznieje w przewodzie pokarmowym i daje uczucie sytości, co pomaga w walce z nadwagą. Sam w sobie nie ma jednak właściwości odchudzających, czy powodujących spalanie tłuszczu. Należy go popić dużą ilością wody. Nadmiar błonnika jest również niekorzystny, ponieważ zmniejsza wchłanianie składników mineralnych w jelitach. Dlatego zalecałabym Ci zwiększenie spożycia warzyw i owoców oraz produktów z pełnego ziarna (płatki, otręby, chleb razowy, ryż brązowy itd), a preparaty z bonnikiem zastosuj tylko w przypadku problemów z trawieniem lub zaparciami.

Pozdrawiam