Jaka jest różnica pomiędzy schizofrenią a nerwicą?

Jaka jest roznica pomiedzy nerwica a nerwica wystepujaca w schizofrenii? Moj kolega chory na schiz prosta przed kazdym nawrotem choroby ma dokladnie takie same objawy jak ja ze stwierdzonymi zaburzeniami lekowymi - strach, wrazenie jakby swiat mial sie skonczyc, bliscy umrzec, niemoznosc uczenia sie, skupienia, dezorientacja w czasie, bardzo realne sny, stany depresyjne. Skad mam wiedziec czy u mnie nie rozwija sie bardzo wolno schizofrenia? Wspomne, brat dziadka ma schizofrenie paranoidalna.

Dzień dobry,

Jeżeli ma Pani objawy, które Panią niepokoją to najlepiej konsultować się z lekarzem psychiatrą.

Witam,
schizofrenia jest chorobą, która może miec początek powolny lub nagły. Jej diagnozowanem zajmuje sie przede wszytskim lekarz psychiatra lub psycholog kliniczny, zbierając bardzo szczegółowy wywiad od samego chorego, ale też od osób z nim przebywających. To, co wyróznia schizofrenię od zaburzeń nerwicowych to pojawiające się u chorego poczucie inności i obcości, poczucie jakby był z innego świata. Poza tym zachowania osoby chorej stają się dziwaczne. Kiedy schizofrenia ma nagły początek często też dochodzą do objawów zaburzenia psychotyczne.