Jaka jest różnica pomiędzy zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi a zaburzeniami schizoafektywnymi?

Witam Panie Doktorze, jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi a zaburzeniami schizoafektywnymi ? Pozdrawiam i dziękuję

W zaburzeniach afektywnych nie mamy do czynienia z objawami psychotycznymi dezorganizujacymi odbiór i analizę rzeczywistości.

Upraszczając w ChAD zaburzeniom podlega przede wszystkim nastrój (depresja/mania), w przypadku zaburzeń schizoafektywnych występują zarówno objawy afektywne (maniakalne, depresyjne lub mieszane) jak i schizofreniczne. Jeśli ma Pani wątpliwości dotyczące diagnozy- warto dokładnie dopytać lekarza, który ja postawił. Będzie potrafił najlepiej wyjaśnić na konkretnym przypadku i objawach, a w razie potrzeby rozwiać wątpliwości.