Jaka jest skuteczność minipigułki?

3 sierpnia urodziłam po przez cięcie cesarskie mojego synka. Tabletki biorę regularnie, codziennie o tej samej porze, nie zdarzyło się nigdy, żebym nie wzięła tabletki. Zaczęłam je brać według wskazań mojego lekarza od razu tego dnia, gdy je wykupiłam. Według tego co mi powiedziała Pani doktor, tabletki zaczynają działać po tygodniu przyjmowania. Do tego czasu nie współżyłam z małżonkiem. Tyle że po tygodniu ich stosowania dokładnie 2 dni przed moim ślubem czyli 7 października dostałam miesiączkę, która trwała 7 dni. Nie przerwałam w tym czasie brania tabletek. Nadal karmie małego piersią. Jest grudzień, a ja jeszcze nie dostałam miesiączki. Boję się bardzo, że jestem w ciąży. Czy to możliwe? Skoro współżycie z mężem rozpoczęłam dopiero po skończeniu menstruacji? Szczególnie, że odczuwam czasem bóle podbrzusza w okolicy jajników jak na okres, który się nie pojawia. Czy jest to objaw ciąży? Nie planuję jak na razie kolejnego maluszka, dlatego jestem bardzo zaniepokojona. Czy te tabletki mogą zatrzymać owulację? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, ANNA

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki jednoskładnikowe, które Pani zażywa, opierają swoje działanie zarówno na blokowaniu owulacji, jak i na zmianie charakteru śluzu szyjkowego i endometrium macicy. Ocenia się, że regularnie przyjmowane blokują owulację w 97-99% przypadków, w zależności od naturalnych skłonności danej kobiety. Jest to wysoko skuteczna metoda antykoncepcyjna, jeśli tylko zażywana regularnie, według wskazań producenta. Należy pamiętać o krótszym oknie przyjmowania tabletek (3 godz.) w porównaniu z tabletkami dwuskładnikowymi (12 godz.)

Niestety największą wadą tego rodzaju antykoncepcji są nieregularne krwawienia. Na początku przyjmowania pojawiają się one w nieprzewidywalnych odstępach czasu, w różnej intensywności. Z czasem powinny się ustabilizować i stracić na obfitości. Ich schemat pojawiania się może zacząć przypominać fizjologiczne miesiączki, ale nie u każdej kobiety do tego dochodzi. Czasem występują niemal nieustanne plamienia/krwawienia w czasie przyjmowania tabletek jednoskładnikowych.

Każda metoda antykoncepcyjna, nawet idealnie stosowana, może zawieść, dlatego przy tego rodzaju wątpliwościach zawsze warto wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!