Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po 19 dniach stosowania?

Witam! Pięć lat temu brałam tabletki antykoncepcyjne. Lekarz przepisał mi je na wyregulowanie okresu. Brałam je przez jakieś 3-4 miesiące i zaprzestałam. Nieregularność okresu powróciła, ale to już chyba tak mam. Teraz znów od niedawna biorę tabletki antykoncepcyjne typu Y*** (tu w kwestii zabezpieczenia), dokładnie od 19 dni (czyli pierwsze opakowanie) biorę je o stałej porze (tj. 18.00), aczkolwiek dwa razy zdarzyło mi się wziąć 2 tabletki (np. tydzień temu we wtorek, a później tydzień temu w czwartek) dwie godziny później. Stało się tak, ponieważ zapomniałam. Ostatnio odbyłam stosunek z partnerem - dokładnie trzy dni temu, partner "nie skończył we mnie" lecz na zewnątrz, jednak "blisko narządów płciowych". Moja obawa i związane z nią pytanie jest następujące: czy jeśli zaczęłam brać niedawno tabletki i biorę je dopiero 19 dni, to czy istnieje prawdopodobieństwo, że mogę być w ciąży? Słyszałam, że biorąc tabletki dopiero po miesiącu można uprawiać seks?! Dodatkowo na tabletkę 72 h po jest już za późno. Dodam również, że jestem osobą palącą, ale tylko okazjonalnie - na tydzień zdarza mi się spalić około 10 papierosów. Proszę o szybką odpowiedź, by pomóc mi pozbyć się "strachu".

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Tabletki antykoncepcyjne należą obecnie do najbardziej skutecznych, a także najchętniej stosowanych środków antykoncepcyjnych.
Skuteczność metody jest określana na podstawie tzw. wskaźnika Pearla (ilość ciąż, które wystąpiły u 100 badanych kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok). Dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, takich jakie Pani stosuje, przy skrupulatnym przestrzeganiu reguł stosowania współczynnik ten wynosi 0,1-0,2. Natomiast przy niepełnym stosowaniu się do zaleceń 6-8 (6-8 na 100 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciążę w ciągu roku stosowania tej metody).
Skuteczność działania zależy w dużej mierze od tego, kiedy rozpocznie się stosowanie tabletek. Istnieją dwa podstawowe schematy:
- pierwsza tabletka zostaje przyjęta pierwszego dnia cyklu (czyli w pierwszym dniu miesiączki),
- pierwsza tabletka zostaje przyjęta w dowolnym momencie cyklu.
W pierwszym przypadku skuteczność antykoncepcji powinna być zachowana teoretycznie od przyjęcia pierwszej tabletki, natomiast w drugim przypadku zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przynajmniej przez tydzień.
Dla zwiększenia skuteczności przy stosowaniu pierwszego opakowania tabletek można wspomagać się dodatkowymi metodami.
Myślę, że w Pani przypadku ryzyko ciąży jest niewielkie. W przypadku, gdy podejrzewa Pani, że jednak jest inaczej należy odstawić tabletki i skontaktować się z ginekologiem.
Pozdrawiam serdecznie!