Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w wypadku stosowania antybiotyku?

Witam, w środę 24 marca zaczęłam przyjmować antybiotyk (czyli wraz z moją 19 tabletką antykoncepcyjną), w piątek 26 marca wystąpiło krwawienie (przed 21 tabletką). Antybiotyk przyjmowałam przez 6 dni. Nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych zaczęłam po 7-dniowej przerwie, czyli 3 kwietnia. Zastanawia mnie, czy dobrze zrobiłam, dlatego, że w zasadzie biorąc antybiotyk w ostatnich dniach cyklu, jakbym nie przyjęła w ogóle ostatnich tabletek (w końcu krwawienie z odstawienia wystąpiło szybciej niż powinno, zwłaszcza, że zazwyczaj muszę czekać na nie dzień, dwa po ostatniej tabletce), a z drugiej strony konsultowałam z ginekologiem antybiotyk i nie zalecał mi rozpoczęcia nowego blistra wcześniej... Chciałam również zapytać o skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w takim wypadku, chciałabym wiedzieć, czy powinnam stosować dodatkowo prezerwatywy i ewentualnie jak długo?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Przyjmowany przez Panią antybiotyk może zmniejszać skuteczność doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Teoretycznie zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia podczas przyjmowania antybiotyku. Sądzę jednak, że z punktu widzenia mechanizmu działania tabletek oraz ich interakcji z antybiotykami, bezpieczniej będzie stosować dodatkowe zabezpieczenie do momentu przyjęcia 7 tabletek antykoncepcyjnych bez antybiotyku. Oznacza to, że jeśli zrobiła Pani przerwę, to prezerwatywy proponuję stosować przez pierwszy tydzień przyjmowania tabletek z nowego opakowania.