Jaka jest zależność pomiędzy grupą krwi a płodnością?

Witam, mam pytanie. Jakiś czas temu przeczytałam, że grupa krwi ma znaczenie na płodność. Przeczytałam także, że kobiety z grupą krwi 0 (ja do nich należę) są bardziej narażone na bezpłodność, ponieważ mają więcej chorych jajeczek i powinny urodzić pierwsze dziecko przed 30 rokiem życia. Planuję dzieci dopiero za parę lat, ale jakoś mnie to zaniepokoiło. Czy to co było napisane w tym artykule? Na co dzień biorę tabletki antykoncepcyjne, ale gdy jeszcze ich nie brałam współżyłam z partnerem z prezerwatywą. Pewnego razu współżyliśmy w moje dni płodne i pękła nam prezerwatywa, bardzo się denerwowałam, ale normalnie dostałam okres. Czy mam się denerwować? Ten artykuł mówił prawdę? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam, Kasia.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Badania, o których Pani wspomina zostały dopiero niedawno opublikowane. Trudno jest mi się do nich ustosunkować. Warto jednak podkreślić, że naukowcy udowodnili zmniejszoną liczbę komórek jajowych, a nie ich brak. Proszę pamiętać, że na sam akt zapłodnienia i zagnieżdżenia ma wpływ wiele innych czynników: wiek, masa ciała, choroby przewlekłe, stosowane leki i inne.

Inną kwestią jest fakt, że badania były prowadzone na Amerykankach, które jak wiadomo, nie dbają o swoje zdrowie tak bardzo jak Polki.
Reasumując, sugerowałabym zachować spokój. Jedno badanie jeszcze niczego nie potwierdza.

Pozdrawiam.