Jaka może być przyczyna braku ciąży u 25-latki?

Witam. Od ponad pół roku staramy się z mężem o dziecko. W marcu br. odstawilam tabletki antykoncepcyjne. Po pierwsze ze wzgledu na to, że chcieliśmy rozpocząć starania, po drugie w każdej połowie cyklu podczas brania tabletek odczuwałam ból w okolicy krzyża, miednicy oraz podbrzusza. Od zawsze mam bardzo nieregularne miesiączki. Nigdy wcześniej przed rozpoczęciem brania antykoncepcji ( stosowałam ją rok) ginekolog nie znalazł u mnie przyczyny nieregularności. Nie znalazl, bo nie szukał. Teraz postanowiłam zmienić zmienić lekarza. Na ostatniej wizycie usłyszałam że mam liczne pęcherzyki w jajnikach, lekarz zalecił picie Miovarianu. Jeśli do grudnia nie uda zajść się w ciążę rozpoczniemy leczenie. Postanowiłam więc teraz zrobić badania na własną rękę w kierunku zaburzeń tarczycy. Wyniki wyglądają następująco : TSH 2.79 norma 0.27-4.20 FT3 3.54 norma 2-4.40 FT4 1.23 norma 0.93-1.70 Anty-TPO 276 norma 0-34 Zaniepokoił mnie wynik Anty-TPO. Wszelkie badania typu morfologia, zelazo, elektrolity, cholesterol w porządku. Z dolegliwości ginekologicznych oprócz nieregularności mam częste bóle w miednicy raczej w drugiej połowie cyklu, uczucie napięcia jakby miesiączka miała niedługo nadejść, ale bywa że pojawia się dopiero po miesiącu, bywa że mdli mnie w różnych dniach cyklu, nie umiem określić czy przed owulacją, czy po niej, ukłucia w jajnikach i ich ból też w różnych porach. Czy to wszystko może zwiastować jakaś chorobę?

Lek. Michał Lenard

Wysoki poziom przeciwciał anty-TPO może świadczyć o chorobie autoimmunologicznej tarczycy (np. Hashimoto), sugeruję wizytę u endokrynologa. Jeśli chodzi o starania o dziecko, to postępowanie diagnostyczne i ewentualne leczenie rozpoczyna się dopiero po roku bezskutecznych starań. Do tego czasu należy kontynuować starania i stosować się do zaleceń Pani ginekologa. Pozdrawiam!