Jaka może być przyczyna budzenia się w nocy?

Witam, mam 34 lata i od kilku lat mam problem z ponownym zaśnięciem po przebudzeniu. Gdy wieczorem zasnę, budzę się po 2 godzinach, jest mi duszno, muszę wstać, głęboko oddycham i nie mogę ponownie zasnąć, puls mam dość wolny - poniżej 60 uderzeń i nie tak mocno wyczuwalny jak w dzień. Wtedy wychodzę na balkon pooddychać świeżym powietrzem, schładzam się wodą, kładę się w innym miejscu, czasem wezmę coś do przeczytania, porobię kilka przysiadów i po ok. 0,5-1 godzinie zasypiam. Może ma znaczenie np. nadmierny stres w ciągu dnia? Nieraz mam tak przez kilka dni w miesiącu, zarówno latem, jak i zimą. Rano budzę się niewyspany, mam uczucie zmęczenia. Wieczorem chodzę spać przeważnie po północy i śpię ok. 7 godzin. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,

Przyczyną Pana bezsenności może być wiele różnych czynników. W celu wykluczenia tych przyczyn wskazana byłaby wizyta u lekarza internisty oraz psychiatry. Lekarz internista może przeprowadzić diagnostykę w kierunku schorzeń układu krążenia (np. zaburzeń rytmu serca) oraz układu oddechowego.

Przyczyną przewlekłej bezsenności może być stres oraz depresja. Psychiatra może przepisać Panu odpowiednie leki, które ułatwią zasypianie i poprawią jakość snu.

Do rozważenia jest również, czy przyczyną bezsenności nie są nieprawidłowe nawyki związane ze snem, wówczas poprawę może przynieść zastosowanie tzw. zasad higieny snu.

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu

Z pozdrowieniami