Jaka może być przyczyna CIN 1 i CIN 2?

Witam moje pytanie brzmi nastepujaco-czy zmiany cin 2 i cin 3(ogniskowe)musza wystepowac wraz z infekcja hpv czy moga pojawic sie tez z jakis inny h powodow?pytam gdyz.mialam robione badanie kolposkopii wraz z pobraniem wycinkow oraz weryfikacje histopatologiczna a na zadnym z wynikow nie mam stwierdzone cechy infekcji hpv.prosze o.odpowiedz pozdrwiam

Lek. Paweł Szadkowski

Takie zmiany mogą powstawać bez infekcji HPV. Oczywiście HPV sprzyja takim zmianom, ale nie zawsze jest on obecny.