Jaka może być przyczyna nadmiernego wzrostu wagi u 29-latki?

Witam. W ciągu 3 lat przytyłam 15 kg pomimo utrzymywania cały czas podobnej diety i stylu życia - dużo się ruszam, nie jem słodyczy, słonych przekąsek, piję okazjonalnie małe ilości alkoholu, zamiast słodkich napojów piję dużo wody i staram się jeść zdrowo. W czasie kiedy zaczęłam tyć, moje cykle stały się nieregularne, a PMS coraz dłuższy, aż doszło do tego, że trwał on przez prawie cały miesiąc. Pod koniec zeszłego roku ginekolog na podstawie wywiadu stwierdził zaburzenia hormonalne, przepisał mi więc tabletki Qlaira, które mój organizm toleruje bardzo dobrze i pomogły na praktycznie wszystkie dolegliwości - nie mogę jednak cały czas schudnąć i wydaje mi się, że tyję dalej, dlatego zastanawiam się nad zrobieniem badań krwi pod kątem chorób tarczycy i hiperprolaktynemii. Jakie konkretnie badania powinnam w takim razie wykonać? Prolaktyna powinna być badania tylko bez obciążenia czy również z obciążeniem (i jak dużym, w moim laboratorium jest do wyboru obciążenie 2, 3 i 4 pkt.). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Sugeruję Pani wizytę u ginekologa i opowiedzenie mu o swoich objawach. Lekarz po zbadaniu Pani zleci wszystkie odpowiednie badania. Pozdrawiam!