Jaka może być przyczyna nasilenia refluksu żołądkowo-przełykowego?

Moja mama kilka lat temu miała zdiagnozowany refluks żołądka. Od tamtego czasu bierze leki, nie mogę powiedzieć, że jest całkiem dobrze, ponieważ po zjedzeniu niektórych posiłków ma zgagę i zwraca to co zjadła. Jednak od jakiegoś miesiąca może nawet półtora, dolegliwości się znacznie nasiliły. Jest słaba, ma brak apetytu, a nawet po wypiciu herbaty wymiotuje, ma zawroty głowy i źle się czuje. Czasem jest tak, że trwa to cały dzień a czasem tylko kilka godzin. Była z tym u lekarza rodzinnego ale babka zbagatelizowała sprawa i kazała mamie jedynie zwiększyć dawkę leków jakie przyjmuje. Po 2 tygodniach przyjmowania podwójnej dawki leków objawy nie ustępują a my nie wiemy co robić. Kolejna wizyta w naszym ośrodku zdrowia nie ma sensu, ponieważ lekarka która u nas pracuje uważa się za najmądrzejsza a mamie przepisuje tylko nowe leki które i tak nie pomagają, nie wspominając, że jakiekolwiek skierowania na badania trzeba od niej wymuszać siłą, ponieważ zawsze uważa że nie ma takiej potrzeby. Czuje się bezsilna patrząc na to jak mama się meczy już od tylu tygodni i strasznie się boje, że może to być rak. Czy może mi ktoś udzielić porady co może być przyczyną tak złego stanu zdrowia? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

W przypadku pacjenta z rozpoznaną chorobą refluksową, u  którego pomimo modyfikacji leczenia nadal nasilają się objawy choroby należałoby rozważyć wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, w pierwszej kolejności badania wziernikowego - gastroskopii. Badanie to pozwoliłoby na wykluczenie powikłań choroby refluksowej, np. owrzodzenia  przełyku, zwężenia przełyku. Choroba nowotworowa w tym przypadku jest mało prawdopodobna.

Jeżeli nie macie Państwo zaufania do lekarza prowadzącego, możecie poprosić o skierowanie do  specjalisty gastrologa, który przejmie odpowiedzialność za diagnostykę i leczenie choroby mamy.