Jaka może być przyczyna nerwowości i obsesji u bliskiej osoby?

Martwi mnie dziwne zachowanie żony i podejrzewam że to jest choroba psychiczna . Moja zona jest bardzo nerwowa, bardzo trzeba uważać co się mówi bo bez powodu może dostać ataku - wyzwiska i obelgi. Praktycznie codziennie wszystkich obraża bez powodu. Codziennie zbierają się w niej nerwy które musi rozładować na kimś , nawet gdy ma bezstresowy dzień. Od nerwów ma czerwone plamy na twarzy. Ma dużo obsesji np. każdy talerz myje inną gąbką bo boi się ze przeniesie zarazki. Warzywa kupuje tylko w jednym miejscu inne uważa że są szkodliwe. Jak kupie w innym sklepie to wyrzuca do kosza. Świerze mieso jesli dotknie do innej żywności - to idzie do kosza bo przeniosło zarazki. Ciągle popada w skrajności - jednego dnia dom sprząta trzy razy a potem nie sprząta przez miesiąc lub trzy razy dziennie chodzi do kościoła a potem przez rok nie pójdzie. Ma niskie cisnienie sporo poniżej normy. Niszczy rzeczy podczas normalnego użytkowania które trudno zniszczyć -np wyrywa drzwi ,gniazdka elektryczne. Czy to są objawy choroby psychicznej?

Dzień dobry,

Z całą pewnością Pańska żona przejawia zaburzenia zachowania. Trudno jednak na podstawie samego opisu stwierdzić, czy są to objawy choroby psychicznej, co wymagałoby dłuższej obserwacji, a przede wszystkim konsultacji, psychiatrycznej, względnie psychologicznej.
Jeżeli jednak Pańska żona nie wyrazi gotowości do kontaktu ze specjalistą, warto pomyśleć o ochronie siebie i skorzystać z pomocy psychologicznej. Dla siebie.

Pozdrawiam.

Podobne objawy mogą być niepokojące i wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą (ale nie muszą) być sygnałem pocieszniejszych zaburzeń (np schizofrenii). Zachęcam zatem do niezwłocznego skonsultowania się z lekarzem psychiatrą i - zależnie od diagnostyki- podjęcia leczenia (najprawdopodobniej farmakoterapii i psychoterapii). Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.