Jaka może być przyczyna podniesionego poziomu neutrofilów?

Witam, mam 24 lata, jestem w 5. miesiącu ciąży. Odebrałam właśnie wyniki krwi zlecone przez ginekologa. Zapoznałam się już z informacjami dotyczącymi możliwych zmian (zawyżonych lub obniżonych wyników) w okresie ciąży. Generalnie moje wyniki są w normie z wyjątkiem neutrofilów. Właśnie niepokojące są wyniki neutrofilów, których mam 78% (norma 40-70) i neutrofilów podanych w jednosce tys/ul - mam ich 11,90 a norma to 2,50-7,00. Co to może oznaczać? Z poważaniem i dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Dla właściwej interpretacji nawet pojedynczego odchylenia ważny jest wgląd w pełen wynik morfologii - w tym wypadku interpretacja jest więc utrudniona. Jedną z częstszych przyczyn podwyższenia stężenia neutrofilów są stany zapalne,
np. zakażenia, bądź też przewlekłe stany zapalne. Pamiętać należy zawsze o chorobach szpiku, choć te występują znacznie rzadziej. Ponadto istnieje wiele potencjalnych przyczyn, których nie sposób tu wymieniać. Informacje zawarte w pytaniu są zdecydowanie niewystarczające by wypowiadać się odnośnie etiologii odchylenia w Pani przypadku.

Pozdrawiam