Jaka może być przyczyna podwyższonej bilirubiny?

Witam, proszę o interpretację wyników badań: Morfologia LYM% 45.7 MID% 8.8 GRA?% 45.5 RBC (MLN/UL4.37 HGB (G/DL)12.4 HCT 38.2 MCV (FL)87 MCH (PG)28.4 MCHC (G/DL)32.5 RDW% 13.2 PLT (TYS/UL)218 MPV (FL) 11.1 Hematologia OB 3 MM/H Badania ogólne moczu: barwa słomkowa, przejrzystość zupełna, odczyn obojętny, ciężar właściwy 1008, białko nieobecne, cukier nieobecny, urobilinogen w normie. Bilirubina nieobecna, aceton nieobecny. Osad moczy: nabłonki płaskie liczone w p/w, nabłonki okrągłe pojedyńcze w prep., leukocyty 1-5wpw, erytrocyty wyługowane nieobecne, erytrocyrty świeże nieobecne, wałeczki nieobecne, bakterie dość liczne, składniki mineralne nieobecne, śluz pojedyncze pasma, drożdże nieobecne, Biochemia KREATYNINA 0.80MG/DL Aspat 20.8u/l Alat 14.7u/l żelazo 177.5ug/l magnez 1.94mg/dl Bilirubina całkowita 2.05(+) MG/DL Jest przekroczona.

Jaki jest powód, co to oznacza? Nie piję alkoholu, piwo małe raz na jakiś czas, mało palę, prawię w ogóle, staram się jeść zdrowo. Czy wpływ na to może mieć, że trzy dni z rzędu przed badaniem jadłam duże ilości chili. Proszę mi napisać, co oznacza podwyższenie tej bilirubiny? Czy jestem na coś chora?

Lek. Marta Hat

Witam! Nie podała Pani pełnego wyniku morfologii, nie można się więc do niego odnieść w sposób dokładny. Wynik wskazuje na zmiany w rozmazie - podwyższona ilość limfocytów, jednak nie muszą one świadczyć o żadnej patologii. W zależności od całkowitej liczby krwinek białych mogą być dowodem na infekcję wirusową - aktywną bądź przebytą w niedawnym czasie. W badaniu moczu wykazano bakterie.

Warto zwrócić uwagę na to, czy próbka została pobrana w sposób prawidłowy oraz na to, czy występują jakieś dolegliwości. Przed oddaniem próbki moczu okolica krocza powinna zostać umyta wodą z mydłem, bez środków dezynfekujących oraz osuszona. Należy pobrać mocz z porannej dawki moczu, z tzw. środkowego strumienia (pierwsza część moczu do muszli, kolejna do pojemnika, pozostała część do muszli). Należy jak najszybciej dostarczyć mocz do laboratorium. Pojemnik powinien być zakupiony w aptece. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, które mogą wpłynąć na wynik badania.

Trudno odpowiedzieć na pytanie jaka jest przyczyna podwyższonej bilirubiny. Należałoby zrobić dodatkowe badania, uzupełnić wywiad - z jakiego powodu zlecone zostało to badanie, czy odczuwa Pani jakieś dolegliwości. Proszę się nie obawiać - nie zawsze podwyższony poziom bilirubiny świadczy o chorobie. Przykładowo taka sytuacja ma miejsce u 5% populacji z tzw. zespołem Gilberta, który jest zwykle bezobjawowy i wykrywa się go przypadkowo. Pozdrawiam serdecznie!