Jaka może być przyczyna powstania guzka w piersi?

Mam 38 lat. Od kilku lat jestem pod kontrolą onkologa ze względu na włóknisto-tłuszczową budowę piersi. Robię co pół roku USG piersi. Jak dotąd zawsze wyniki zawierały informacje na temat torbieli. Rok temu pierwszy raz miałam zrobioną biopsję, wszystko było w porządku. Od lipca ubiegłego roku mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy i chorobę hashimoto, od tego czasu biorę hormon tarczycowy. Jednocześnie dodam, że mam krótkie cykle, które trwają 20 dni. Niedawno zrobiłam USG piersi i tym razem okazało się, że oprócz torbieli jest też guzek lity, jak powiedział onkolog. Mam już skierowanie na biopsję. W opisie badania jest podane: "W piersi lewej na godz. 1 ok. 2 cm od otoczki wydziela się o nierównych zarysach obszar o obniżonym echu 14 x 16 mm - obszar o nasilonej dysplazji? - proponuję badanie BAC. Przewody mlekowe nieposzerzone. Doły pachowe wolne." Bardzo się martwię, szczególnie tym, że zarysy są nierówne, co groźnie brzmi. Badałam poziom prolaktyny: na czczo wynosi 570 (norma do 520), po obciążeniu 3010. Poziom hormonów tarczycowych mam teraz raczej wyrównany. Zastanawiam się, skąd ta zmiana w piersi. Ostatnio badałam się pół roku temu i nic nie było w tym miejscu. Martwi mnie też tak częsty okres, nie wiem, jakie badania powinnam wykonać. Endokrynolog proponuje mi hormony płciowe, by wydłużyć cykle. Mam obawy, czy mogę je ewentualnie brać, skoro mam problem z piersiami.

Witam serdecznie,

Przyczyny zmian w piersiach nie są łatwe do ustalenia. U Pani już sama budowa piersi, o ktorej Pani wspomina może predysponować do powstawania guzków w piersiach. Czasami przyczynę mogą stanowić także czynniki hormonalne lub genetyczne.
Na podstawie biopsji będzie można zapewne wyciągnąć wnioski co do charakteru guzka i zaplanować dalsze postępowanie. Nierówne obrysy nie muszą świadczyć o złośliwości guza.

Odnośnie zaburzeń hormonalnych, to wyniki badań prolaktyny wskazują u Pani na hyperprolaktynemię czynnościową. Zaburzenie to wskazuje na nieprawidłowe wydzielanie prolaktyny, niewspółmierne do czynników pobudzających wydzielanie (takich jak np. stres itp.). Zaburzenie to może powodować zaburzenia miesiączkowania. Endokrynolog powinien zalecić Pani odpowiednie leczenie.

Co do leczenia hormonalnego, ostateczną decyzję będzie można podjąć po sprawdzeniu charakteru guzka i ewentualnym leczeniu. Przy stosowaniu doustnej hormonoterapii wskazane są częste kontrole u ginekologa i wykonywanie badań USG piersi.

Pozdrawiam serdecznie