Jaka może być przyczyna przewlekłego, nawracającego bólu gardła?

witam! Jaka może być przyczyna przewlekłego, nawracającego bólu gardła? Od 2-3 miesięcy samoistnie pojawia się i znika ból gardła, dość nietypowy, bo obejmuje też podniebienie (pieczenie) i wnętrze nosa (uczucie podobne bo tego jakie pojawia się np po wciągnięciu nosem wody). Czy to mogą być zatoki? Jakie mogą być przyczyny bólu gardła i pieczenia podniebienia i wnętrza nosa? Jestem po rozległym leczeniu stomatologicznym, ząb górny (2) miał zmianę okołowierzchołkową. Czy to może mieć związek?

Może być wiele powodów, infekcje górnych dróg oddechowych, niedoczynność tarczycy, nieżyt nosa lub zatok, skrzywienie przegrody nosowej, zapalenie migdałków podniebiennych, alergie, niewydolność nerek, choroba refleksowa, zmiany nowotworowe… Winne mogą być również klimatyzacja czy pyły w miejscu pracy. Ale także choćby kandydoza, czyli inaczej grzybica jamy ustnej. Czy zauważa Pani inne objawy, np. biały nalot na języku? U stomatologa warto wykonać pantomogram, wskazana również konsultacja u internisty lub laryngologa.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl