Jaka może być przyczyna stanów zapalnych gardła?

Witam. Od kilku lat 3-5 bardzo często w zasadzie za każdym razem idąc do rodzinnego lekarza słyszę to samo - zapalenie gardła ostatnio już też często angina. Jakiekolwiek przeziębienie czy nawet latem, wszystko zaczyna się od gardła, a potem dochodzi gorączka. Stany takie zdarzają mi się dosyć często. Nie zawsze mnie rozkłada ale biorę często leki na gardło do ssania itp. Brałam nawet jakieś krople na odporność ale nie pomogły. Mam prośbę o poradę co zrobić: jakie badania lub do jakiego lekarza się udać.

Jeśli większość tych infekcji ustępuje po leczeniu objawowym i bez konieczności przyjmowania antybiotyku to znaczy że układ odpornościowy działa prawidłowo i nie ma potrzeby wykonywania żadnych szczególnych badań. Wato wykonać 1 x w roku podstawowe badania profilaktyczne m.in morfologię krwi bo np niedokrwistość z niedoboru żelaza obniża odporność na infekcje . Żeby zmniejszyć ryzyko infekcji przeziębieniowych należy unikać gwałtownego przechłodzenia lub przegrzania naszego ciała i gwałtownych zmian temperatury, unikać dużych skupisk ludzkich np zatłoczone środki komunikacji publicznej, nie palić papierosów, poddać się szczepieniom ochronnym zwłaszcza przeciw grypie. Jeśli występują jakieś przewlekłe schorzenia dróg oddechowych np upośledzając drożność nosa to należy je wyleczyć. Czasem objawy alergiczne ze strony górnych dróg oddechowych bywają mylone z przeziębieniem. Natomiast jeśli nagle poczujemy że zaczyn się przeziębienie to najlepiej niezwłocznie przyjąć ibuprofen w dawce 3 x 400 mg LUB aspiryne 2 - 3 gramy na dobę oraz witaminę C 1000 mg przez 2 - 3 dni , jeśli są zaburzenia drożności nosa to ibuprom zatoki 3 x 2 tabl i jeśli jest taka możliwości to po zażyciu tych leków wziąć gorącą kąpiel i wypocić się pod kołdrą. A jeśli nie ma możliwości gorącej kąpieli to przynajmniej niezwłocznie przyjąć powyższe leki - bo to postępowanie może powstrzymać rozwój przeziębienie tylko jeśli zostanie zastosowane najpóźniej kilka godzin od początku objawów. Wiec wyżej wymionie leki należy nosić ze sobą. Nie warto w takiej sytuacji przyjmować paracetamolu bo on nie ma działania przeciwzapalnego.