Jaka może być przyczyna tego, że mój synek nie rozumie co się do niego mówi i nic sam nie mówi?

Dawidek ma 21 miesięcy, mamy taki problem, że w ogóle nie reaguje na wołanie, nie rozumie poleceń i jeszcze nie słyszałam u niego ani jednego słowa. Gdy są inne dzieci, to i tak woli się bawić sam. Nie umie naśladować mnie czy tatę, czy brata, nie interesuje go co robimy, chyba że mamy coś ciekawego w ręku co się mu spodoba. Gdy nie dostanie takiej rzeczy, wtedy pokazuje nerwy, piszczy, płacze. Nie umie robić np papa, puszczać całuska, gdy mu mówię daj mi buziaka, nie wie o co chodzi. Lubi oglądać bajki i gdy włączę telewizor, a Dawidek jest w innym pokoju i usłyszy, że zaczyna się jego jedna z ulubionych bajek, to przybiega wtedy, podskakuje, śmieje się i ogląda bajkę. Wtedy doskonale słyszy i reaguje na dźwięk zaczynającej się bajki. Poza tym jest wesoły, śmieje się , ostatnio zaczął się więcej przytulać i lubi się przytulać. Jest bardzo ruchliwy, nie usiedzi ani chwili na kolanach, robi minki, skacze, gdy się cieszy. Miał robione badanie słuchu i wyszło dobrze, teraz ma być diagnozowany pod kątem Autyzmu. Czy to naprawdę może być autyzm, czy może jakaś inna przyczyna takiego zachowania? Bardzo proszę o odpowiedź!

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

W tej sytuacji wskazane jest przede wszystkim wykluczenie autyzmu wczesnodziecięcego. Opisywane przez Panią nieprawidłowości w porozumiewaniu się dziecka (brak mowy) oraz kontaktach społecznych (np. brak reakcji na polecenia,dość wybiórcze zainteresowanie otoczeniem) mogą wskazywać na spektrum autyzmu.

Autyzm należy różnicować z innymi całościowymi i specyficznymi zaburzeniami rozwoju oraz zaburzeniami o przyczynach genetycznych lub związanych z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Proszę przede wszystkim zaufać specjalistom w tej dziedzinie, którzy będą opierać się na szczegółowych informacjach na temat rozwoju Pani synka oraz jego osobistym badaniu.

Konsultacja przeprowadzona przez profesjonalistę pomoże wyjaśnić przyczynę Pani niepokoju i niepewności, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka uzyska Pani wskazówki co do dalszego postępowania.

http://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-autyzm

http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy

Serdecznie  pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno wyrokować przez internet bez obserwacji dziecka. W Pani opisie pewne cechy można powiedzieć, że mogą świadczyć o autyźmie jednak trzeba zostawić to do oceny osób, które będą diagnozować dziecko.
Z pozdrowieniami AM