Jaka może być przyczyna wysokiego OB?

Maja mama ma 90 lat. Dotychczas czuła się dobrze, ale ostatnio narzeka na bóle dłoni i barków. Ręce są sztywne i niesprawne. Badanie OB wykazało 100mm/h. Dostała leki, ale coś nie pomagają. Co robić, jak jej pomóc?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

OB u mamy jest znacznie przyspieszony - w tej sytuacji należy wziąć pod uwagę szczególnie choroby nowotworowe, w tym dotyczące szpiku oraz choroby układowe tkanki łącznej (choroby reumatologiczne). Są to najczęstsze przyczyny, które trzeba wykluczyć na początku, pamiętając jednocześnie o pozostałych potencjalnych przyczynach takiego stanu.

Pozdrawiam