Jaka może być przyczyna występowania u mnie mocnego bólu głowy?

Od pewnego czasu miewam bardzo mocne bóle głowy. Ból występuje zawsze w jednym miejscu, z dokładnością do 1 mm. Wystepuje on przeważnie we wczesnych godzinach rannych. Kładę się spać bez bólu, a wcześnie rano budzi mnie już potężny ucisk w jednym miejscu. Po wzięciu kilku tabletek lekko ustępuje, dając możliwość funkcjonowania, ale i tak do końca dnia jest odczuwalny. Jeszcze jedno - w dzień poprzedzający występowanie bólu czuję, że prawdopodobnie jutro wystąpi. Jeszcze jedna dziwna rzecz, gdy stoję mniej boli, niż gdy leżę. Co to moze być? Czy warto zrobić tomografię komputerową głowy czy też zatok? A jesli tak, to na TK głowy widać też zatoki?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Ból głowy jest objawem towarzyszącym wielu schorzeniom i na podstawie krótkiego opisu dolegliwości nie jest możliwe ustalenie konkretnej przyczyny bólu. Ból głowy może występować w chorobach układu krążenia (w nadciśnieniu tętniczym), w chorobach centralnego układu nerwowego, w chorobach narządu wzroku (jaskra i nieskorygowane wady wzroku), w chorobach uszu, zatok i zębów. W wielu przypadkach bóle glowy nie mają uchwytnej przyczyny anatomicznej, a wynikają ze zwiększonego napięcia emocjonalnego przewlekłego stresu, przemęczenia (napięciowe bóle głowy).

Odradzam wykonywanie badań na własną rękę. Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego, który po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania zaleci właściwe postępowanie diagnostyczne (badania dodatkowe i konsultacje u specjalistów).
W pierwszej kolejności należy wykluczyć poważne przyczyny neurologiczne, dlatego wskazana byłaby wizyta u specjalisty neurologii i wykonanie badania obrazowego mózgu (tomografia lub rezonans magnetyczny).

Badanie tomograficzne głowy i zatok to badania obrazujące inne struktury anatomiczne i nie mogą być wykonywane wymiennie.