Jaka może być przyczyna wzdęć u 5-miesięcznego dziecka?

Dzień dobry, mam pytanie - moja córeczka od urodzenia ma problemy z brzuszkiem, non stop jest marudna i płaczliwa, ciągle się spina i ma wzdęcia. Nie wydaje mi się, żeby to była kolka, ponieważ z tego, co czytałam, kolka to nagły atak, który trwa raz dziennie i dzieci płaczą parę godzin, a ona ma to prawie non stop. W nocy śpi mi po 3-4 godziny i się budzi, zaczyna wiercić i purka, przy jedzeniu burczy jej w brzuszku i po jedzeniu tak do 3 godzin. Z tego co zauważyłam, to też często kaszle po jedzeniu. Chciałabym się dowiedzieć, jakie mogę jej zrobić badania oprócz moczu, żeby wykluczyć inne choroby. Sandra ma teraz 5 miesięcy skończone. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Aby pomóc dziecku, należy znaleźć właściwą przyczynę, pamiętając, że każde jest inne.

W wypadku nietolerancji laktozy należy poczekać, aż niedojrzały przewód pokarmowy dziecka wzmocni się, wtedy skłonność do wzdęć się zmniejszy, a z czasem zaniknie.

Trzeba często masować brzuszek niemowlęcia oraz układać go na brzuszku. Dobrze działają ciepłe, wilgotne okłady na brzuszek dziecka oraz delikatne nacieranie jego okolicy olejkiem z kopru włoskiego w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Prócz masażu brzuszka dobrze jest wykonać masaż stóp oraz delikatne uciskanie podudzi. Pomagają też herbatki: z kopru włoskiego lub z kiełków jęczmienia czy z prażonego ryżu.