Jaka może być przyczyna zielonego koloru próchnicy?

Byłem u dentysty. Zaskoczył go kolor próchnicy moich zębów - zielony. Nie wiedział co jest powodem takiego zabarwienia i mówił, że musi na ten temat poczytać. Nie miałem nigdy żadnych poważnych zakażeń, nie brałem leków, zawsze byłem "okazem zdrowia". Co może być przyczyną?

Próchnica to nie zawsze są czarne plamki na zębach. Ciemniejsze zabarwienie zęba może być wywołane przez wiele innych przyczyn. Oczywiście próchnica też może być tego powodem, ale równie dobrze ciemny kolor może dawać osad z kawy, herbaty czy palenia papierosów. Dlatego, też jeśli chodzi o kolor to ubytek próchnicowy może mieć barwę od śnieżnobiałego przez kremowy, żółtawy, brązowy,zielony aż do czarnego. I dlatego należy zgłaszać się do dentysty na wizyty kontrolne i reagować w porę na zauważone zmiany.

Niekoniecznie jest to plamka wskazująca na próchnicę (choć nie można wykluczyć). Na skutek niedokładnej higieny jamy ustnej narastająca płytka nazębna zawierająca bakterie lub grzyby może przyjąć postać plam o żółtym lub zielonkawym zabarwieniu. W takim wypadku wystarczający powinien być profesjonalny zabieg usuwania kamienia nazębnego redukujący powierzchowne naloty. Istotne są również odpowiednie nawyki pacjenta – szczotkowanie rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku oraz nitkowanie zębów.
Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl