Jaka powinna być odległość źrenic u półtorarocznego dziecka?

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć jaka jest prawidłowa odległość źrenic u 18 miesięcznego dziecka? U mojej małej córeczki od pewnego czasu zauważyłam że w niektórych momentach ucieka jej lewe oczko gdy np. patrzy w bok jak patrzy na prosto to ma źrenice prawidłowo ustawione. Byłam u lekarza okulisty i w wyniku badania dostałam takie parametry: Refleksja +0,50 -O.75 98 +O.50 -0.25 100 Spojrzenie symetryczny (0) 1,0 asymetryczny (20) Źrenica 3,7 4,0 Odległość źrenic: 44mm. Zalecił lekarz okulary i po trzech miesiącach mam przyjść na kontrole. chciałabym się zapytać czy mojej córeczce wyleczy się to oczko lewe i będzie prawidłowe jak prawe? Czy ma duża wadę wzroku od prawidłowej? Na karteczce którą dostała dotyczącą okularków miała napisane OP +0,5 OL +0,75. Nie wiem jaka prawidłowe ustawienie oczu u dzieci martwię się czy jej poprawi się to oczko i nie będzie uciekać. I jak długo może trwać takie leczenie i jak długo może nosić te okularki? Proszę o pomoc. Dodam, że w mojej rodzinie nikt nie nosi okularów. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Witam !

Zacznę może od tego, że nadwzroczność jak i niewielki astygmatyzm jest u dzieci stanem fizjologicznym i podane przez Panią wartości REFRAKCJI dla obu oczu świadczące o wadzie wzroku są naprawdę niewielkie. Fizjologiczna nadwzroczność wynika z faktu, że oko rośnie wraz ze wzrostem całego organizmu i stan nadwzroczności przechodzi wtedy w normowzroczność (nie potrzebne okulary) lub nawet krótkowzroczność (gdy gałka urośnie za bardzo).

Rozstaw źrenic w tym przypadku jest prawidłowy i ma tak naprawdę znaczenie tylko dla optyka by ten mógł prawidłowo zrobić okulary.

Nie jestem w stanie przewidzieć jak długo będzie potrzeba leczenia.
Chcę natomiast powiedzieć, że problemów okulistycznych u dzieci nie można zaniedbywać i nie można odkładać w czasie. U maluchów każdy dzień życia jest ważny by kształtowało się prawidłowe widzenie.

W dorosłym życiu zaniedbań z dzieciństwa nie da się w żaden sposób odwrócić.
Dlatego bardzo dobrze, że poszła Pani do okulisty, proszę się za bardzo nie martwić, ale postępować wg jego lekarza.

Pozdrawiam