Jaka powinna być prawidłowa waga dla 150 cm wzrostu?

Mam 16 lat i trenuję koszykówkę. Mam treningi + mecze, czyli właściwie "ruszam się" 7 dni w tygodniu. Mam 170 cm i ważę 60 kg. Chcę zastosować jakieś tabletki odchudzające, ale kiedyś koleżanka opowiadała mi, że brała środki na odchudzanie, a przez to, że trenowała, to nie schudła tylko przybyły jej mięśnie i teraz wygląda jakby była gruba, ale to w zasadzie nie jest tłuszcz tylko mięśnie. Praktycznie już wybrałam preparat, który nazywa się "Aqua Slim". Czytałam o nim opinie na forach i większość osób jest zadowolonych, ale oni nie uprawiają tak często sportu jak ja i są starsi. Najbardziej się boję, że przez stosowanie tego, nie schudnę, tylko moja masa mięśniowa się zwiększy - tak, jak mojej koleżance. A poza tym musiałabym używać go w ukryciu przed mamą, bo ona nie pozwala mi się odchudzać i uważa, że jestem nienormalna, gdy myślę o odchudzaniu. Co powinnam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

niestety mama ma rację:-) Twoje BMI wynosi 20 i odpowiada wartości poniżej 50 centyla, co oznacza, że Twoja masa ciała jest w normie. Podejrzewam, iż z racji regularnych treningów masz także wyższą zawartość mięśni i niższą zawrtość tłuszczu od swoich równieśniczek o podobnej masie ciała, co jest niewątpliwie zaletą.

Nie powinnaś się odchudzać, ponieważ jeszcze się rozwijasz i możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu. Ponadto Twoja wysoka aktywność fizyczna wymaga zwiększenia spożycia kalorii, a nie ich ograniczania, powinnaś się zatem zdrowo odżywiać. Tabletki, o których piszesz nie służą samemu odchudzania, ale są środkiem wspomagającycm odchudzanie, czyli dietę i ćwiczenia. W swoim składzie zawierają m.in. L-karnitynę, kwas hydroksycytrynowy i chrom - nie ma jednoznacznych badań, które potwierdziły skuteczność ich stosowania w redukcj tkanki tłuszczowej i same w sobie nie spowodują też przyrostu masy mięśniowej. Poza tym preparat zawiera fruktozę, syrop glukozowy i sukralozę, czyli substancje słodzące, więc chyba lepiej już pić wodę.

Tutaj przeczytasz podobny wątek dotyczący stosowania suplementów: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/linea-tabletki-na-odchudzanie

Pozdrawiam