Jaka powinna być wielkość jaja płodowego w 4-5 tygodni ciąży?

Witam,
chciałabym się dowiedzieć, jaka jest prawidłowa wielkość jaja płodowego w 4-5 tygodniu ciąży (liczone od ostatniej miesiączki). Lekarz podczas badania stwierdził, że jajo płodowe ma 7,9 mm.

Jak czytam różne informacje w internecie, to wydaje mi się, że jest trochę za duże jak na tak wczesną ciążę.
Z góry dziękuję za informację.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jest to prawidłowa wielkość pęcherzyka ciążowego właśnie w tym okresie ciąży. Nierzadko wymiary pęcherzyka czy zarodka nie „zgadzają” się z datą ostatniej miesiączki, szczególnie u kobiet, które mają nieregularne miesiączki. Jest tak, ponieważ owulacja nie zawsze występuje w książkowym 14 dniu cyklu. W takich przypadkach kobiety często obawiają się, że coś jest nie tak z ich ciążą, tymczasem zazwyczaj dziecko rozwija się zupełnie prawidłowo i nie ma podstaw do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!