Jaka powinna być zasada dawania słodyczy osobie z niedowagą?

Witam, jaka powinna być zasada dawania słodyczy osobie z niedowagą (49kg 170cm), która ma napady obżarstwa gdy zaczyna jeść słodycze. Nie potrafi się zatrzymać. Jaką porcję podawać takiej osobie, ile razy w tygodniu, aby nie przytyć za dużo lecz w normie. Jak wkomponować słodycze w jadłospis? Pozdrawiam.

Szanowna Pani,
Słodycze nie są zalecane w diecie, nawet w przypadku osób z niedowagą. Spożywanie takich produktów, szczególnie przez osobę u której wywołuje to dalsze napady obżarstwa powinno być unikane. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z produktów o smaku słodkim, ale powinien on pochodzić przede wszystkim z owoców, ewentualnie mleka czy miodu. W ramach dopuszczalnych zatem w diecie produktów słodkich wymienić można świeże owoce i sałatki przygotowane na ich bazie, desery z owoców (jak galaretki, kisiele, smoothie, koktajle), ciasta z owocami (najlepiej takie, gdzie przeważają owoce, a nie tłuszcz i mąka, dobrymi produktami są serniki z owocami), kasze i płatki zbożowe z owocami. Jeżeli smak jakichś owoców wydaje się mało odpowiedni można połączyć kilka gatunków (np. kiwi i banan - dla nadania słodyczy). Spożywanie tego rodzaju słodyczy nie powinno dawać napadów obżarstwa (często są one związane z obecnością w typowych słodyczach syropu glukozowo-fruktozowego), do tego należą do zdrowych przekąsek, na które można sobie pozwolić kilka razy w tygodniu.