Jaka profilaktyka pozwoli uniknąć zarażenia owsicą?

Czy istnieją jakieś środki profilaktyczne, dzięki którym można uniknąć zarażenia owsicą?

Dzień dobry,

Profilaktyka owsicy polega przede wszystkim na starannej higienie, szczególnie na myciu rąk przed jedzeniem lub przed przygotowaniem posiłków. Należy również zwracać uwagę, by dziecko nie wkładało palców do buzi, czy obgryzało paznokcie, poprzez te czynności mogą być przenoszone jaja pasożytów. Wskazane jest również podmywanie dzieci ciepłą wodą rano i przed snem, dbanie o czystość zabawek, stosowanie oddzielnych ręczników dla wszystkich domowników. Jeśli zaś pojawią się objawy, należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie, dokładnie wyprać wszystkie rzeczy i przeprasować gorącym żelazkiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych