Jaką rolę odgrywa białko w procesie odchudzania?

jaką rolę odgrywa białko w procesie odchudzania ? najlepsze źródła białka dla osób odchudzających się ?

Dzień dobry! Białko stanowi zasadniczy element budowy wszystkich komórek ustroju człowieka. Białko steruje procesami przemiany materii, reguluje pracę naszego organizmu przez działanie hormonów. Bierze również udział w procesach obronnych organizmu. Źródłem pełnowartościowego białka jest mleko i jego przetwory, mięso i wędlin (np. chude mięso drobiowe lub z królika). Białko roślinne znajduje się w produktach tj. soja, fasola.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Białko przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo jest cennym źródłem witamin i minerałów. Jeżeli ćwiczymy podczas odchudzania białko jedzone w posiłkach okołotreningowych przyspiesza odbudowę włókien mięśniowych.

Bardzo dobrym źródłem białka są jaja, białe mięsa, ryby, rośliny strączkowe oraz w mniejszym stopniu twarogi, kefiry, jogurty czy mleko. Produkty wymienione w drugiej kategorii mają białko słabiej przyswajalne.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Białko jest składnikiem budulcowym organizmu, wchodzi w skład enzymów oraz pełni w organizmie szereg innych funkcji. W procesie odchudzania również jest istotne gdyż przyspiesza metabolizm natomiast należy uważać, żeby nie spożywać go zbyt dużo gdyż nadmiar białka zakwasza organizm, obciąża wątrobę i nerki, wypłukuje składniki mineralne z organizmu. Pełnowartościowe jest białko zwierzęce - białko jaj, chude mięso (drób), ryby (dorsz, tuńczyk) oraz nabiał.

Witam, rola białka została już wspomniana wyżej, chciałbym tylko dodać, że najlepiej przyswajalnym bialkiem dla człowieka jest białko jaja kurzego, wchłania sie ono w 100%, nie dając , zadnych produktów ubocznych w postaci kwasu moczowego i mocznika, pozdrawiam