Jaką stosować dietę - otyłość

Witam, mam 28 lat, chciałbym schudnąć. Mam 193 cm i ważę 113 kg. Mam siedzącą pracę i ogólnie mało ruchu. Źle się czuję z nadmiarem tłuszczu na twarzy i brzuchu. Nie za bardzo znam się na kuchni, dlatego nie potrafię zorganizować sobie jakiejś wyszukanej diety. Bardzo chciałbym do wakacji zjechać do 100 kg. Proszę o radę. Jaka dieta? Nie za bardzo mam czas na siłownię czy jogging. Pozdrawiam.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 30,37, co oznacza, że występuje u Pani otyłość I stopnia. Powinna Pani schudnąć, nie tylko z uwagi na poprawę samopoczucia i wyglądu, ale przede wszystkim z uwagi na Pani zdrowie. Otyłość sprzyja powstawaniu wielu chorób dietozależnych - cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu.
Jest Pani osobą młodą, której metabolizm można jeszcze "wyregulować". Jednak w tym celu powinna Pani zastosować odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Na początku nie musi być ona forsująca, wystarczą spacery, wycieczki piesze, jazda na rowerze. W miarę poprawy kondycji proszę przechodzić do innych ćwiczeń - np. aerobic, siłownia.

Pod względem dietetycznym powinna Pani zastosować dietę niskokaloryczną, czyli ograniczyć ilość spożywanej energii. Dobrym rozwiązaniem jest dieta o niskim indeksie glikemicznym, całkowicie zbilansowana i co najważniejsze, poprawiająca stan zdrowia.
Dieta ta opiera się na spożywaniu produktów jak najmniej przetworzonych.
Z produktów zbożowych należy wybierać przetwory z mąki razowej i żytniej oraz z dodatkiem całych zbóż. Dieta powinna zawierać pieczywo razowe, żytnie, graham, płatki owsiane, jęczmienne, żytnie, makarony razowe i pełnoziariste, ryż brązowy lub paraboiled.
Z mięs i wędlin należy wybierać chude gatunki - czyli drób bez skóry (ale nie podroby) i jego przetwory, chudą wołowinę, królika. Wędliny polecane to polędwice z drobiu, szynki drobiowe.
Z produktów mlecznych wskazane są te, o obniżonej zawartości tłuszczu, bez dodatku cukru i innych dodatków - mleko 0,5% tłuszczu, jogurty, kefiry, maślanki (wszystkie 0,5% tłuszczu, bez dodanych owoców, cukru, śmietany), chude sery twarogowe i ziarniste. Całkowicie należy wyeliminować produkty tłuste - pełnotłuste mleko, tłuste sery (w tym żółte i pleśniowe), desery mleczne itp.
Dieta musi obfitować w warzywa, najlepiej świeże i 1-2 porcje owoców dziennie (najlepiej gdy są to owoce klimatu umiarkowanego - jabłka, gruszki, śliwki, morele, truskawki itp.).
Tygodniowo można spożywać ok 2-3 jaj (jeśli nie ma przeciwwskazań).
Ponadto dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie 2 razy w tygodniu dań bezmięsnych - polecane są wszelkie ryby morskie, nasiona roślin strączkowych - cieciorka, soja, soczewica, groch itp.
Należy całkowicie wyeliminować potrawy smażone, tłuste, słodycze, produkty cukiernicze, dodatek cukru, alkohol (który jest także źródłem nadmiaru kalorii).

Powinna Pani spożywać 4-5 posiłków dziennie o stałych porach i unikać podjadania.
Techniki kulinarne jakie są zalecane to gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w folii lub rękawie (ew. pod przykryciem). Dopuszczalne jest także duszenie bez dodatku tłuszczu i smażenie bez tłuszczu.

Zachęcam do stosowania wymienionych zaleceń i podjęcia choćby małej aktywności fizycznej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia