Jaką stosować dietę? Pomocy

Mam 23 lata Mam 155cm. wzrostu i ważę 95 kg. W listopadzie wykryto u mnie niedoczynność tarczycy na którą się  leczę biorę leki. Lekarz powiedział mi tez że mam stan przed cukrzycowy. Mam dość swoich kilogramów chciałabym schudnąć jaką dietę powinnam stosować, proszę o pomoc

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 39,58, co oznacza, że jest Pani w górnej granicy otyłości II stopnia. Jest to stan, w którym ryzyko zachorowania na schorzenia dietozależne jest bardzo wysokie.
Prawdopodobnie wykryty stan przedcukrzycowy u Pani ma swoje podłoże w otyłości - gdy zwiększa się insulinooporność.

Zrzucenie zbędnych kilogramów, nawet bez osiągnięcia prawidłowej masy ciała w stosunku do wzrostu, może spowodować unormowanie wyników stężenia glukozy we krwi.
Jednak niedoczynność tarczycy predysponuje do bycia otyłym. Pomimo to nie należy ,,odpuszczać sobie" i zachęcam do podjęcia działania.

Najlepiej jeśli udałaby się Pani do dietetyka, który rozpisze dietę. Ze swojej strony zachęcam do zapoznania się (i stosowania) z dietą o niskim indeksie glikemicznym.
Dieta ta opiera się na produktach nisko przetworzonych. Podstawą są pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe, żytnie pieczywo, grube kasze, razowe makarony), odtłuszczone mleko i jego przetwory, świeże warzywa, owoce, chude mięso, ryby, oleje roślinne i nasiona roślin strączkowych.

Należy spożywać 5 posiłków dziennie, o małej objętości. Koniecznie trzeba zrezygnować z potraw smażonych, tłustych, dań typu fast-food, słonych przekąsek - chipsów, paluszków, a przede wszystkim słodyczy i produktów cukierniczych, produktów z białej mąki - chleba pszennego, klusek, pyz, pierogów itp. oraz z białego ryżu (zamienić go na brązowy), białych makaronów (lepsze pełnoziarniste).
 Do diety należy dołączyć aktywność fizyczną, gdyż sam program żywieniowy da niewielkie skutki jeśli nie zacznie Pani aktywnie spędzać czas.

Pozdrawiam