Jaką wybrać metodę antykoncepcji w opisanym niżej przypadku?

Witam. Dziś przypadkowo znalazłam Waszą stronę. Uważam, że daje dużo pozytywnych i potrzebnych informacji. Postanowiłam poradzić się w nowej dla mnie sprawie. Mam 23 lata. W 2006 roku miałam zabieg laparoskopowy refluksu przełykowego. Kilka miesięcy później pojawiła się cukrzyca typu I, choruję na nią już 3,5 roku. Jest chwiejna, ale hemoglobina glikowana wynosi od 6,5 do 7,0. Oprócz tego mam czasem kłopoty z układem moczowym - w wynikach moczu pojawiają się leukocyty lub białko. Moja tarczyca jest trochę powiększona, ale wynik TSH jest prawidłowy - nie stosuję leków. Chciałabym uzyskać informację, czy mogę stosować jakąś metodę antykoncepcji? A jeśli tak, to jaką? Chciałabym w przyszłości starać się urodzić zdrowe dziecko. POZDRAWIAM.
23 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z metod antykoncepcji o dużej skuteczności zaproponować można antykoncepcję hormonalną (w formie tabletek, plastrów, krążków dopochwowych) oraz prezerwatywę. Wkładki wewnątrzmacicznej raczej nie zaleca się kobietom, które plany prokreacyjne mają przed sobą. Antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana u osób chorujących na cukrzycę, u których wystąpiły już powikłania choroby (uszkodzenie nerek, siatkówki), ponieważ może ona pogorszyć jeszcze profil glikemii. Pani cukrzyca najprawdopodobniej nie jest w pełni kontrolowana - hemoglobina glikowana nie powinna przekraczać wartości 6,5... W moczu wykrywane jest u Pani białko... W Pani przypadku raczej odradzałabym antykoncepcję hormonalną. Pozostaje prezerwatywa - metoda o dość dużej skuteczności (około 96%) i praktycznie bez działań niepożądanych.

Pozdrawiam!