Jąkanie się u 3-latka

Mój syn ma 3 latka i od jakiegoś czasu się jąka np;ja ja ja ja lubię to. czy mam sie wybrać z nim do logopedy? bo lekarz rodzinny powiedział mi ze to jest na tle nerwowym bo jak chce szybko coś powiedzieć??
ponad rok temu

Witam serdecznie.
Zdarza się, iż dzieci mówią niepłynnie w okresie kształtowania się mowy. Zacinanie się w wieku dziecięcym jest najczęściej stanem przejściowym. Jest to tak zwane jąkanie rozwojowe, które pojawia się w okresie opanowywania przez dziecko systemu językowego, to znaczy pomiędzy drugim a szósty rokiem życia z tym, że częściej dotyczy ono dzieci 2, 3-letnich, rzadziej starszych. W tym wieku powstają dysproporcje pomiędzy tym, co dziecko chciałoby, a co jest w stanie powiedzieć, ponieważ następuje gwałtowny wzrost słownictwa i rozwój struktur gramatycznych, natomiast aparat mowy często jest jeszcze zbyt mało sprawny. Aby stwierdzić, czy jest to sytuacja chwilowa, związania z rozwojem mowy, czy też jednak patologiczne jąkanie - proszę przez kilka tygodni (4-6) poobserwować dziecko (zapisując wyniki obserwacji) pod kątem tego: jak często występuje zacinanie, w jakich okolicznościach (czy jest to np. związane ze stresem, zmęczeniem, chorobą), czy towarzyszą temu jakieś tiki, współruchy (np. napinanie mięśni, mrużenie oczu, marszczenie czoła, drgania nozdrzy, tupanie itp.). Jeśli zauważy Pani, iż u dziecka jąkanie z czasem nie mija, bądź nasila się, należy zgłosić się do logopedy z zapisanymi obserwacjami.
Z poważaniem, Anna Tońska-Szyfelbein

Witam,
jąkanie u dziecka może mieć związek z rozwojem mowy i brakiem odpowiedniej koordynacji pomiędzy aparatem artykulacyjnym, fonacyjnym i oddechowym. To wszystko może ocenić logopeda zajmujący się jąkaniem (balbutologią). Czasami przyczyną pojawienia się takich objawów u małego dziecka jest jakaś zmiana w najbliższym środowisku, która podburza jego poczucie bezpieczeństwa. Często dziecko zaczyna się jąkać, gdy np. urodzi się młodsze rodzeństwo lub gdy przeżyje ono jakąś traumę. Wyspecjalizowany logopeda będzie mógł rozwiać Pani wszelkie wątpliwości.
Z poważaniem
Olimpia Brzozowska