Jaki charakter mogą mieć guzki tarczycy?

Witam . Jestem po wizycie u endokrynologa. Moje TSH to 3,600 , Ft3,ft4 jest prawidłowe . Lekarz wykonywał usg , proszę o interpretację : płat prawy 17×16×47 płat lewy 14×13×47 mm pieśń 3mm . Echostruktura tarczycy niejednorodna. Płat prawy: górny obszar niejednorodny 7×8×9 mm . Ponadto liczne zmiany hypoechogenne o średnicy od 3 do 5 mm. Obraz usg tarczycy budzi podejrzenie AZT . Mam przyjść na kontrolę za 2-3 miesiące i do tego czasu został mi przepisany Letrox 50 . Jednak bardzo mnie martwią te guzki . Lekarz nic mi o nich nie wspomniał, zobaczyłam dopiero w domu na opisie z usg. Czy to mogą być guzki nowotworowe? Czy grozi mi wycięcie tarczycy? Proszę o odpowiedziedz ponieważ bardzo się boję mam dopiero 25 lat ...

Lek. Wojciech Zygmunt

Niejednorodna echostruktura tarczycy może świadczyć o jej przewlekłym stanie zapalnym lub zwyrodnieniu - czyli tak jak napisał dalej endokrynolog - obraz budzi podejrzenie AZT, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Wszystkie guzki są nowotworowe, ale nie każdy guzek odpowiada temu czego się boimy, czyli rakowi tarczycy. Większość takich guzków to łagodne rozrosty o typie gruczolaka. Na podstawie USG nie można stwierdzić czy guzek jest łagodny czy złośliwy. W tym celu należy wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową. Może pani dostać skierowanie na takie badanie od endokrynologa. Proszę się nie martwić charakterem guzka, bo tak jak napisałem, większość ma charakter łagodny. Pozdrawiam i życzę zdrowia.