Jaki jadłospis pozwala schudnąć?

Witam bardzo serdecznie. Mam 28 lat, 165 cm wzrostu i teraz najgorsze 74,8 kilogramów. Zawsze byłam "przy kości" ale kilka lat temu udało mi się dojść do wagi 57 kilo i utrzymać ją przez dwa lata. Dodam może, że powodem utraty wagi było załamanie nerwowe, które wtedy przeszłam, a aby wagę utrzymać praktyczne głodowałam. Gdy zaszłam w ciążę musiałam zacząć normalnie jeść, więc zaraz na początku zaczęłam łapać kilogramy, ale nie było źle, przytyłam 14 kilo i kilka miesięcy po ciąży ważyłam 63 kilo i było mi dobrze. Poważne problemy z kręgosłupem skłoniły nas do decyzji o drugim dziecku, długo nie mogłam zajść w ciąże i zajadałam ten problem. Gdy okazało się, że jestem w ciąży ważyłam 69 kilo. W ciąży przytyłam 13 kilo, po porodzie nadal wyglądałam jak bym była przy nadziei. od tego czasu minęło 7 miesięcy- tyle właśnie ma moja córcia. W ostatnim czasie udało mi się stracić 3 kilo ale jakoś nie byłam przekonana, że się uda i zaczęłam podjadać. Teraz coś się we mnie zmieniło, nabrałam wiary w siebie w to że może się udać. że warto uwierzyć w siebie. Nigdy siebie nie akceptowałam i to rujnuje moje życie, moje kontakty z mężem i bliskimi. Nie wychodzę nigdzie, bo ciągle każdy rzuca w moją stronę tak znienawidzone słowa "Ale ci zostało po ciąży pewnie dużo przytyłaś". Gdy to słyszę czuję się gorsza od innych, mam wrażenie, że patrzą na mnie z obrzydzeniem. Wiem, że potrafię to zmienić. Bardzo wiele czytam o odchudzaniu i ustaliłam sobie taki własny schemat żywienia. Opisze go w skrócie bo chciałabym o jego ocenę, boję się że coś mogę zrobić źle i to zniszczy moje marzenie a jeśli tak się stanie to nie wiem jak wtedy sobie z tym poradzę. Na śniadanie zjadam kromkę chleba razowego z wędliną i pomidorem , II śniadanie to jabłko lub jajko, obiad pierś kurczaka na parze z marchewką lub ananasem lub brokułem. Czasem też dusze mięso z papryką, cukinią i pieczarkami ( tutaj mam wątpliwości czy to dobry pomysł), podwieczorek to pomidor lub ogórek lub marchew kolacja jogurt activia i kromka pieczywa ryżowego. odstawiłam kawę, chleb jasny,ziemniaki. pije tylko wodę niegazowaną. Stosuje to tydzień. Czuje się inaczej taka jakby lżejsza ale boje się zważyć, postanowiłam ważyć się co dwa tygodnie:). Dodam jeszcze że mój stan kręgosłupa bardzo ogranicza moją aktywność fizyczną. Czy ta dieta pozwoli mi z czasem osiągnąć mój cel? Czy w ten sposób uda mi się schudnąć? A może jako zabiegana mama powinnam jakoś inaczej się odżywiać? Proszę o jakiekolwiek wskazówki. Nie wiem czy to co pisze w ogóle ma sens i z góry przepraszam jeśli bezsensu zawracam głowę. Dziękuję!

Witam,

Nie podała Pani podstawowej informacji - czy karmi Pani piersią?
Jeśli tak, to wstrzymałabym się z odchudzaniem.
Nie podała Pani wzrostu, więc nie wiem, czy i jakiego rzędu ma Pani nadwagę/otyłość.

Obawiam się, że produkty zawarte w Pani przykładowym jadłospisie nie dostarczają nawet 1000 kcal, a to zdecydowanie za mało.
Myślę, że byłoby dla Pani dobrze, gdyby udało się zakupić tabele wartości odżywczej (PZWL), lub wagę elektroniczną z opcją określania kilokalorii w porcji.
To znacznie ułatwiło by Pani wybór produktów.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Jeśli nie karmi już Pani piersią:
Pomocne w odchudzaniu są:
1. woda – jest istotna w czasie stosowania diety odchudzającej. Hamuje powstawanie uczucia głodu, przyśpiesza proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych (które często są odpowiedzialne za nieprzyjemne bóle głowy, towarzyszące stosowaniu diety). Woda powinna być niegazowana, o niskiej zawartości sodu. W przypadku intensywnych treningów lepiej jest wypijać wodę średnio- lub wysokozmineralizowaną.
2. częste spożywanie posiłków – posiłki powinny być spożywane w ilości 4-5 dziennie, lecz powinna charakteryzować je niewielka kaloryczność. Częste spożywanie posiłków zmniejsza częstość napadów głodu, usprawnia przemianę materii, przez co chudnięcie jest efektywniejsze.
3. błonnik – hamuje uczucie głodu, usprawnia pasaż jelitowy, zmniejsza ryzyko zaparć, które często nękają osoby odchudzające się.
4. aktywność fizyczna – przyśpiesza przemianę materii, przez co łatwiej jest schudnąć. Minimalny czas treningu, po którym spalana jest tkanka tłuszczowa to 30-40 minut.
5. masaże- usprawniają przepływ tkanki limfatycznej i proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych.

Musi się Pani kierować zasadami:

1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast-foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

 Pozdrawiam