Jaki jest dokładny termin zapłodnienia?

Witam!

Mam pytanie czy mogłaby mi Pani wskazać mniej więcej termin, kiedy mogłam zajść w ciążę, jest to dla mnie bardzo ważne. Otóż pierwszy dzień ostatniej miesiączki miałam 31 stycznia, a 5 lutego krwawienie ustąpiło, ale stosowałam w styczniu jeszcze plastry E*** (ostatni plaster odkleiłam 27 stycznia). W lutym postanowiłam zrobić sobie przerwę, gdyż co roku robię miesiąc przerwy, ale zawsze miesiączki w danej przerwie mam w terminie, ale nie liczyłam jak długie mam cykle. 14 marca zrobiłam test i pierwsze usg, które wykazało, że zarodek ma 11mm, drugie usg 29 marca, że 2 dni, trzecie usg 19 kwietnia 10,6 dni, natomiast 22 kwietnia robiłam tzw. usg genetyczne w 3d i 4d, i wykazało 11.3dni.

Ja mam przeczucie, że zaszłam w ciąże między 14 a 16 lutego, stosunek bez zabezpieczenia uprawiałam 2, 3, 6, 14, 15 luty i 4 marca stosunek przerywany. Tak od 20 lutego miałam bóle jak na zbliżający się okres, które ustały i nasiliły się tak od 12 marca, a teraz już mi brzuszek rośnie:-) Nie wiedziałam, że po odstawieniu plastrów można tak szybko zajść w ciążę, przy czym 8 lat stosuję tabletki lub plastry:-)
Lekarz według ostatniej miesiączki wyliczył mi termin na 7 listopada a ostatnie usg na 8 listopada. Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Na podstawie Pani opisu faktycznie należy podejrzewać, że do zapłodnienia doszło 14 lub 15 lutego.
Przemawiają za tym poniższe założenia.

Po pierwsze, owulacja występuje zwykle między 10 a 16 dniem cyklu. Ze względu na stosowane od dłuższego czasu preparaty antykoncepcyjne możemy założyć, że cykle są regularne, 28dniowe. W przypadku wystąpienia zaburzeń miesiączkowania cykle mają tendencje do wydłużenia, nie skracania. Z tego też powodu z całą pewnością można stwierdzić, że 2, 4, 6 lutego były Pani dni niepłodne. Plemniki są w stanie przeżyć nie dłużej niż 6 dni, dlatego wszystkie plemniki zdążyły obumrzeć przed owulacją.

Po drugie, termin porodu obliczonego na podstawie ostatniego badania USG pokrywa się idealnie (1 dzień różnicy jest minimalnym odchyleniem) z terminem wyznaczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki. Świadczy to o regularnych cyklach, a zatem owulacja musiała mieć miejsce w połowie lutego, co odpowiada 14-15 lutego.

Różnice w badaniu USG wynikają z subiektywności tego badania. Wyliczenia zależą od doświadczenia lekarza wykonującego badanie i sprzętu, na którym pracuje. Na podstawie powyższych rozważań z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że do zapłodnienia musiało dojść 14 lub 15 lutego.

Pozdrawiam