Jaki jest faktyczny wiek mojej ciąży i dlaczego nie bolą mnie już piersi?

Witam!

20 kwietnia zrobiłam test z krwi beta hcg, który wykazał iż jestem w 4 tyg. Ciąży (31795). Było to 2 dni po spodziewanej miesiączce. Ostatnia miesiączka była 21 marca ( spóźniona o 14 dni). Na usg lekarz zobaczył malutki zarodek prawidłowo osadzony. Już 2 tygodnie przed badaniem hcg miałam bardzo bolesne, twarde i nabrzmiałe piersi. Wczoraj tj. w 6 tygodniu ciąży poszłam do lekarza z powodu przeziębienia i zapytać czy to normalne, że bolesność piersi zniknęła i ogólnie powróciły do tzw. normalnego stanu. Na usg A MSD wyszło 8.3mm i lekarz stwierdził, że to za mało jak na 6 tydzień. Zinterpretował także morfologię zrobioną tydzień po hcg, w taki sposób, iż wskazuje ona, że ciąża może być młodsza. Niestety zdążyłam się zaniepokoić tym, że może zarodek przestał się rozwijać, zwłaszcza że piersi przestały mnie boleć.

Chciałabym się dowiedzieć, czy przy ostatniej spóźnionej miesiączce wyniki co do wieku ciąży mogą być błędne. Co z tymi piersiami, dlaczego tak nagle się zmieniły z ciążowych na normalne? Dodam, że mam już jedno dziecko i nigdy nie poroniłam.

Witam serdecznie!

Na początku chciałabym zauważyć, że zarówno oznaczenie poziomu betaHCG jak i badanie USG dają wyniki przybliżone. Jak zapewne zdążyła się Pani zorientować, normy dla każdego tygodnia są bardziej rozpięte. Badanie USG jest z kolei badaniem subiektywnym, którego wynik zależy od doświadczenia lekarza wykonującego badanie.
Przytoczony wynik mieści się w granicach normy, co niekoniecznie musi oznaczać młodszą ciążę.

Wiek ciąży liczy się na podstawie daty ostatniej miesiączki, dlatego wiek ciąży nie ulega zmianie.

Badanie USG może zweryfikować rozwój płodu i wiek ciąży. Największą dokładność cechuje jednak badanie wykonane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Proszę zatem uzbroić się w cierpliwość i poczekać kilka tygodni.

Z morfologii krwi nie można wyczytać wieku ciąży, dlatego nie za bardzo rozumiem na jakiej podstawie zostały wysunięte powyższe wnioski.

Ból piersi nie jest wyznacznikiem prawidłowo rozwijającej się ciąży. Każda ciąża przebiega inaczej, więc trudno jest oceniać rozwój dziecka po samopoczuciu matki. Brak dolegliwości bólowych nie powinno Panią niepokoić.

Jeżeli ma Pani obawy, że ciąża nie rozwija się prawidłowo, może Pani powtórzyć badanie betaHCG. Przyrost stężenia hormonu będzie przemawiał za dalszym rozwojem dziecka.

Pozdrawiam