Jaki jest najskuteczniejszy sposób na zrzucenie 5-10 kg?

Witam, mam 18 lat, ważę ~82 kg, przy wzroście 181 cm. Zauważyłem, że ostatnio w wiele par spodni po prostu się nie mieszczę lub muszę się zapinać na wciągniętym brzuchu. Zależy mi na poradzie odnośnie do jakiś ćwiczeń, które pomogłyby zrzucić parę kg i nieco obwodu w pasie. Ruchu praktycznie mam niewiele, tylko to co podbiegnę na autobus. Za to odżywiam się dosyć niezdrowo, tzn. jak mam ochotę to jem, często to co popadnie – fast foody, kebaby etc. Fakt, że lubię zjeść dobrze, ale też tłusto. Dlatego szukam zestawu ćwiczeń oraz lekkiej diety, urozmaicenia do schabowych, kurczaków itd., aby zrzucić nieco kg, bo już parę osób stwierdziło, że mi się to przyda. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pana BMI wynosi nieco ponad 25, czyli oznacza to, że jest Pan na granicy nadwagi.
Niestety, jeżeli dieta ma przynieść efekty, należy wyzbyć się dotychczasowego żywienia - wykluczyć produkty typu fast food, przekąski, smażone i tłuste potrawy, białe pieczywo, słodycze, ciasta, ciasteczka...
Polecałabym Panu dietę o niskim indeksie glikemicznym, która opiera się na produktach mniej przetworzonych - czyli ciemnym pieczywie, grubych kaszach, brązowym ryżu i makaronie, warzywach, mleku odtłuszczonym oraz niektórych owocach.
Więcej informacji o diecie znajdzie Pan na:
http://portal.abczdrowie.pl/produkty-zbozowe-a-dieta
http://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-indeks-glikemiczny
http://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-dieta-odchudzajaca.
Ponadto zalecałabym aktywność fizyczną - regularną. Ćwiczenia na siłowni, pływanie pozwolą wymodelować sylwetkę. Więcej informacji o ćwiczeniach znajdzie Pan na www.abccwiczenia.pl .