Jaki jest powód braku rozwoju ciąży i w konsekwencji łyżeczkowania macicy?

Witam!
Chciałabym uzyskać kilka informacji. Mam 28 lat. 21 kwietnia miałam ostatnią miesiączkę. Kilka tygodni po niej okazało się, że jestem w ciąży. Po wizycie u ginekologa wyszło, że nie jestem dopiero w 7 tygodniu ciąży. Było to prawdopodobne przesunięcie w czasie, ponieważ pół roku temu lekarz stwierdził u mnie zespół policystycznych jajników i moje miesiączki oraz owulacje były bardzo nieregularne lub ich nie było. Na wizycie u lekarza dnia 28 lipca (11 tydzień ciąży) okazało się, że ciąża się nie rozwija i konieczne jest łyżeczkowanie macicy. Zabieg miałam wykonany dnia następnego (29 lipca). Dziś (01 sierpnia) czuję się już dobrze, tzn. krwawienia powoli ustępują, a ból nie dokucza mi. Przypomina jedynie lekkie pobolewanie jak przy miesiączce. Ponieważ na wynik badania histopatologicznego muszę jeszcze trochę poczekać, bardzo proszę o odpowiedź: co mogło być przyczyną nie rozwijania się płodu?
Mam 28 lat, łyżeczkowanie w 11 tygodniu ciąży - mam zdiagnozowany zespół policystycznych jajników, poza tym brak innych chorób - w dzieciństwie przeszłam różyczkę i ospę wietrzną. Wyniki badań przeprowadzone 15 lipca – morfologia i badanie moczu w normie, HIV – ujemny, różyczka IgG dodatni (71IU/ml) IgM ujemny (0,08 Index), USR –ujemny, Glukoza 87 mg/dl, Toxoplazmoza gondi IgG dodatni (187,7 IU/ml) IgM ujemny (0,198 Index), anty-HCV –ujemny.
W mojej rodzinie: tato – nowotwór pęcherza, babcia po stronie taty – nowotwór piersi, mama brak chorób, babcia po stronie mamy - padaczka. W rodzinie męża – brak chorób. Niestety jestem nałogową palaczką, ale od momentu rozpoznania ciąży (ok. 2 tygodnia ciąży) zmniejszyłam ilość wypalanych papierosów z wcześniejszych 20-30 szt. dziennie do 5 szt. dziennie. Nie piję alkoholu.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Liczba poronień jest wysoka i szacuje się, że jest to około 10-15 procent wszystkich ciąż. Najczęściej do poronienia dochodzi przed implantacją, czyli w bardzo wczesnym stadium.
Wtedy zazwyczaj przyczyną są wady genetyczne.

Przyczyn poronienia jest wiele.
Bardzo często są to czynniki genetyczne, wrodzone wady macicy, niewydolność cieśniowo-szyjkowa, zakażenia takie jak: różyczka, toxoplazmoza, cytomegalia.

Często również u pacjentek mających tendencję do poronień stwierdza się choroby immunologiczne - zespół antyfosfolipidowy,zespół policystycznych jajników.

Nie bez znaczenia jest również styl życia prowadzony przez kobietę, gdyż palenie papierosów, złe odżywianie, alkohol, nadużywanie leków czy nadmierny stres mogą przyczyniać się do problemu.
Wiek jest też uznawany za niekorzystny czynnik i im starsza kobieta tym ryzyko poronienia większe.

Myślę, że warto jest przestać palić, jeśli stara się Pani o dziecko, gdyż oprócz PCO jest to dodatkowy czynnik, który może zagrażać donoszeniu ciąży.

Z kolejną ciążą zaleca się odczekać ok 3 miesiące. Uważam, też iż warto przed zajściem w ciąże udać się na wizytę do lekarza i odpowiednio do niej przygotować.

Pozdrawiam!