Jaki jest powód drapania się dziecka po głowie?

Witam córeczka ma 2,5 miesiaca niepokoi mnie że często ciagnie się za włosy i drapie Po głowie w czasie karmienia niekiedy zabawy, odkryła że ma lewą rączkę natomiast prawej nie wsadza do buzi ale nią rusza niekiedy łączy rączki ze sobą, wpatruje się w jeden punkt trwa to kilka sekund , przygląda się twarzą i uśmiecha się do nas nie patrzy na mnie przy karmieniu, nie obraca główki w kierunku dźwięku jest pogodnym i towarzyski dzieciątkiem lubi być na rękach i jest lubi jak z nią rozmawawiam

W tym wieku uwaga Maluszków jest jeszcze mimowolna, a celowe, precyzyjne ruchy nie są opanowane. Dziecko powoli odkrywa kolejne części ciała, głównie "przez przypadek" i powtarzalność pewnych sytuacji. Zaciskanie dłoni na przedmiocie ( w tym przypadku włoskach) może być pozostałością noworodkowego odruchu, który w efekcie daje podwójną stymulacje (rączki i główki) i dlatego jest przez dziecko powtarzane (w sposób mniej lub bardzie celowy). Inaczej mówiąc opisane przez Panią zachowania mogą mieścić się w rozwojowej normie, jeśli zatem poza tym córeczka rozwija się prawidłowo i nie pojawią się inne niepokojące objawy, to prawdopodobnie nie ma powodów do obaw.

Mgr Magdalena Golicz

Witam Panią,
Rozumiem, że niepokoi się Pani, czy rozwój Pani córeczki jest prawidłowy. Jest jeszcze malutka, a przez internet możliwości diagnostyczne są ograniczone, więc ciężko byłoby odpowiedzieć tutaj na to pytanie. Istnieje jednak test, który powinien w tej sytuacji spełnić swoje zadanie: Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa- bada rozwój psychoruchowy dzieci w wieku 0-3 r.ż. Niech Pani zorientuje się, który psycholog w Pani okolicy (może w Poradni- Psychologiczno- Pedagogicznej?) wykonuje to badanie, wtedy uzyska Pani odpowiedź :)
Serdecznie pozdrawiam!