Jaki jest powód uczucia działania znieczulenia po wyrwaniu zęba?

Dzień dobry. Minęły 4 dni od chirurgicznego usunięcia dolnej ósemki. Ciągle mam niestety wrażenie jakby działało znieczulenie. Nie czuję pół dolnej wargi, połowy brody oraz 3 przednich dolnych zębów, które mnie bolą. Dodam jeszcze że mam również lekki szczekoscisk i te dolne przednie zęby bolą szczególnie gdy próbuje otworzyć buzię. Co mi jest?

Piotr Brzezik

Witam serdecznie,
korzenie zębów trzonowych dolnych przebiegają w pobliżu nerwu zębodołowego dolnego. W trakcie usuwania zęba może dojść do jego podrażnienia co objawia się uczuciem podobnym do działania znieczulenia. Sytuacja ta jest często niezależna sposobu wykonania zabiegu, wynika bezpośrednio z uwarunkowań anatomicznych pacjenta. Stan ten nie wymaga leczenia i zazwyczaj w ciągu kilku tygodniu czucie stopniowo powraca.

Ból i szczękościsk to objawy często występujące po ekstrakcji zębów, szczególnie trzonowych. Im rozleglejszy był zabieg tym dłużej mogą się utrzymywać. Codzienne ćwiczenie rozwierania ust z pewnością przyspieszy powrót do pełnej sprawności. Proszę również pamiętać o odpowiedniej higienie operowanej okolicy. Zalecam stosowanie szczoteczki o bardzo miękkim włosiu oraz preparatów o płukania jamy istnej na bazie chlorheksydyny (nie dłużej niż przez 2 tygodnie), do kupienia w aptece. Jeżeli opisane objawy będą się utrzymywać przez dłuższy czas proszę się skontaktować z lekarzem.