Jaki jest powód zbyt małej ilości tkanki gruczołowej w piersi?

Byłam dziś na USG piersi i lekarz powiedział mi, że mam za mało tkanki gruczołowej jak na swój wiek (mam 21 lat). Jaka jest tego przyczyna i czy można to leczyć? Dodam, że mam podwyższoną prolaktynę - czy ma to może jakiś wpływ?

Witam serdecznie,
Ilość tkanki gruczołowej w piersiach jest sprawą indywidualną, uwarunkowaną budową ciała. Jeżeli mówimy jednak np. o niedorozwoju piersi, zawsze jest konsekwencją problemów hormonalnych, tzn. niedoborów dwóch głównych hormonów płciowych tzn estrogenów oraz progesteronu lub zaburzenia ich proporcji. Zaburzenia hormonalne skutkują zaburzeniami miesiączkowania. Niedobór hormonów może wiązać się z brakiem miesiączki lub nieregularnym miesiączkowaniem.
Jeżeli chodzi o poziom prolaktyny, istotne jest o ile przekracza normę. Nie wpływa na ilość tkanki gruczołowej, natomiast może wpływać na płodność i powodować tzw. mlekotok, ponieważ jest to hormon, który stymuluje gruczoły mleczne do produkcji mleka podczas karmienia piersią.
Myślę, że powinna Pani porozmawiać ze swoim ginekologiem. Aby stwierdzić, czy ilość tkanki gruczołowej u Pani jest po prostu Pani uroda, czy też spowodowane konkretną przyczyną konieczne jest szczegółowe zebranie wywiadu czyli ginekolog zada Pani pytania dotyczące tak istotnych spraw, jak wiek pierwszej miesiączki, czy regularnie Pani miesiączkuje itp. Następnie konieczne będzie badanie ginekologiczne z oceną jajników najlepiej w USG. w razie konieczności lekarz zaleci dodatkowe badania - np. poziom hormonów.

Pozdrawiam serdecznie