Jaki jest stopień zaawansowania raka?

Rozpoznanie histopatologiczne: Carcinoma ductale invasivum mammae dextrae NHG2, pT1c.Rozpoznanie immunohistochemiczne: wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych.Wykazano obecność progesteronowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych.Oznaczono białko HER2 za pomocą testu Hercep Test TM.Score=2+.Badanie immunohistemiczne - wynik końcowy:2,1 ( suma liczba sygnałów HER-2/suma liczby sygnałów CEP 17). Wynik oznaczenia genu HER2/Neu metodą FISH za pomocą Path Vysion HER2 DNA Probe Kit. Wynik końcowy : AMPLIFIKACJA Genu HER-2. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie mi jak mocno zaawansowany jest ten rak, i o państwa krótką poradę.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Aby w pełni określić stopień zaawansowania raka i określić jakie jest możliwe rokowanie, konieczna jest znajomość wielu szczegółów dotyczących pacjentki. Istotny jest wiek, obecność/brak przerzutów w węzłach chłonnych w pasze (tych informacji nie znam), wielkość guza, stan receptorów hormonalnych, stopień złośliwości.

U Pani stopień złośliwości jest pośredni (G2) czyli rak o średniej skłonności do dawania przerzutów. Obecność receptorów dla estrogenów i progesteronu jest korzystnym czynnikiem rokowniczym - pozwala na włączenie leczenia hormonalnego. Niekorzystnym czynnikiem jest obecność receptorów HER-2 co może świadczyć o większej agresywności raka.

Decyzja o dalszym leczeniu należy do prowadzącego onkologa, który zna dokładnie Pani historię choroby i posiada wszystkie aktualne wyniki badań.

Pozdrawiam serdecznie