Jaki jest wiek mojej ciąży?

Witam. Pierwszy szok już minął, ale drugi szok wciąż trwa po tym, jak dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Miałam juz pierwsze USG transvaginalne, ale z tego całego skołowania nie dopytałam lekarza o wiek ciąży, a bardzo mi na tym zależy, bo to istotne dla mojej skomplikowanej sytuacji osobistej.

Czy mogłabym uprzejmie prosić o wyjaśnienie jak liczony jest wiek ciąży na opisie USG: od daty ostatniej miesiączki czy też faktycznie od dnia zapłodnienia? Moje wyniki to: CRL = 4,6 mm, GS = 1,65 cm = 5 hbd 5 dni, widoczny pęcherzyk żółciowy o średnicy 4,37 mm.

Mam 36 lat, ostatnia "miesiączka" była 17 czerwca, choć była dziwnie krótka, bo zaledwie 2-dniowa. Wcześniejsza zaczęła się 22 maja - standardowe 5 dni. A przed nią brałam przez kilka lat antykoncepcję hormonalną. Data wykonania USG: 27 lipca 2010.
Z góry dziękuję za odpowiedź - bardzo na nią liczę… Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozumiem, że interesuje Panią określenie daty zapłodnienia. Nie będzie to możliwe z dokładnością do dnia, zwykle się przyjmuje, że oszacowany wiek ciąży na podstawie USG na tym etapie podawany jest z dokładnością do trzech dni.

Podany wiek (5 tygodni i 5 dni, czyli 40 dni) jest liczony od daty ostatniej miesiączki. Aby oszacować datę zapłodnienia, od 40 dni musi Pani odjąć 14, czyli średni czas jaki mija od miesiączki do owulacji. Daje to szacowany wiek ciąży 26 dni, licząc od daty zapłodnienia, czyli do zapłodnienia doszło 1 lipca (+/- 3 dni).

Pozdrawiam serdecznie!