Jaki jest wpływ używania leków i kosmetyków na wrażliwość skóry?

Mam 19 lat, moja przygoda z trądzikiem trwa już 3 lata. Obserwując moje zmagania z trądzikiem, mam wrażenie, że moja skóra stała się z czasem dużo wrażliwsza. Kiedyś przemywałem twarz wodą, nie nanosząc żadnego kremu. Teraz muszę stosować kosmetyki podobno nie powodujące podrażnień do mycia twarzy. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że już nawet one zaczynają mnie podrażniać. Wychodzę rano spod prysznica i na policzku widnieje czerwona plama, jakbym miał jakąś alergię. Nanoszę dużo kremu, chwilowo pomaga, lecz codziennie sytuacja się powtarza. Może powinienem przestać stosować jakichkolwiek kosmetyków? Gdy budzę się rano mam ładną, białą cerę (pomijając niektóre pryszcze, które jednak mniej mi przeszkadzają, niż oznaki podrażnienia skóry, które są bardziej widoczne) PS: Są jeszcze jakieś leki, które nie powodują podrażnień, na bazie wody? Bez nadtlenku benzoilu i innych podrażniających substancji.

Witam serdecznie.

Niestety każde zastosowane leczenie może powodować wystąpienie objawów niepożądanych. W przypadku stosowanych leków zewnętrznych często właśnie pod postacią podrażnienia, przesuszenia skóry

Na pytanie czy jest konieczność zmiany terapii niestety nie da się odpowiedzieć bez badania i dokładnego zebrania wywiad, jednak jeżeli opisane dolegliwości powodują duży dyskomfort, prawdopodobnie terapię należy zmienić. Proszę skonsultować się ze swoim prowadzącym dermatologiem.
Proszę pamiętać także o stosowaniu kremów przeznaczonych do cery ze skłonnością do powstawania zmian trądzikowych, stosowanie innych preparatów może prowadzić do nasilenia zmian skórnych.
Dobór nowych leków, musi przeprowadzić lekarz po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu, każde leczenie dobierane jest indywidualnie. Na pewno znajdą się takie które nie będą powodowały takich reakcji.

Pozdrawiam.

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.